מזכ"ל האו"ם: "המצור על עזה יוסיף לבידודה של ישראל"

על רקע ירי הרקטות הנמשך לעבר ישראל, טוען מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כי ישראל וחמאס הביעו עניין בהארכתה של ההפוגה ביממה נוספת, אך עדיין לא הגיעו להסכם לסיום המערכה. דיווח: משלחות של פת"ח וחמאס יצאו לקהיר

בעוד הירי מרצועת עזה נמשך למרות ההפוגה, הצהיר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון היום (ב') כי שני הצדדים הביעו עניין בהמשך הפסקת האש ל-24 שעות נוספות. עם זאת הזהיר באן כי "הכיבוש והמצור הישראלי בעזה רק יוסיף לבידודה של ישראל ויותיר את העולם שלנו פחות בטוח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האוכלוסיי האזרחית מצויה בכל מקום ברצועת עזה וכל בניין שם הפך למטרה", אמר באן, "לפיכך אנו שבים ומעלים את שאלת המידתיות של התקיפות בעזה. צריך גם לשים סוף לחנק הכלכלי של עזה. אמשיך לעבוד עם אבו מאזן ומנהיגים אחרים כדי להבטיח את עתיד האזרחים הישראלים והפלסטינים".

על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, מזכ"ל האו"ם עדיין לא מזהה עסקה של ממש ונכונות למילוי תנאי הסכם להפסקת הלחימה כולה. במשרדו של באן הדגישו כי האו"ם היה רוצה לראות את הפסקת האש ההומניטרית הולכת צעד אחד קדימה - לכיוון משא ומתן להפסקת המערכה אבל "הצדדים עדיין לא הסכימו על מועד לעצירת הלחימה".

בתוך כך, באירן מנסים גם הם ליטול תפקיד אזורי בתיווך להפסקת אש. הפלסטינים מדווחים כי נשיא אירן חסן רוחאני שוחח היום עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וביקש ממנו "לדון בצורך בהפסקה מיידית של התוקפנות בעזה".

בינתיים בצה"ל, במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית, מטילים כרוזים מהאוויר ובהם שמות ההרוגים ברצועה מתחילתה של הלחימה.

"מעוניינים להאריך ההפוגה"

הבוקר אישרה מועצת הביטחון של האו"ם הצעה הקוראת להפסקת אש הומניטרית לפחות עד תום חג עיד אל-פיטר ביום רביעי הקרוב. "אנו מביעים דאגה רבה מהידרדרות המצב בעזה ואובדן חיי אזרחים", נאמר בהודעת מועצת הביטחון.

כמו כן התייחסה מועצת הביטחון למצבורי הנשק שנמצאו במתקני או"ם בעזה וציינו: "מתקנים אזרחיים והומניטריים צריכים לזכות לכבוד ולהגנה".

אובמה לנתניהו: "הפסקת אש מיידית" (AP)

אתמול שוחח נשיא ארה"ב ברק אובמה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו להגיע להפסקת אש מיידית, שתכלול פתרון ארוך טווח לקונפליקט הישראלי-פלסטיני, שיחייב את פירוק ארגוני הטרור, פירוז רצועת עזה ושיקומה.

בצבא הדגישו הבוקר כי הטיפול במנהרות הטרור עומד בפני סיום וכעת על הדרג המדיני להחליט האם לסיים את המבצע, או להרחיב אותו באופן משמעותי ."המצב עכשיו הוא של הפוגה ללא מגבלות", הבהיר גורם צבאי. בינתיים הירי נמשך ו-9 רקטות כבר שוגרו במהלך היום מעזה לשטח ישראל.