אובמה והאו"ם לוחצים על ישראל: הפסיקו מיד את האש

מועצת הביטחון של האו"ם הצטרפה לקריאת אובמה להפסקת אש, ודרשה מישראל לאפשר הפוגה הומניטרית במהלך חג עיד אל-פיטר. במהלך הלילה לא שוגרו רקטות לעבר ישראל, וצה"ל המשיך בפעילות נגד המנהרות - אך הבשעות הבוקר שוגרה רקטה לעבר אשקלון, וצה"ל תקף בתגובה את הבית ממנו נורתה הרקטה

הרחבת המבצע או עצירה? (AP)

הולך וגובר הלחץ הבינלאומי להפסקת אש נוספת: לאחר שנשיא ארה"ב ברק אובמה קרא אמש לנתניהו להגיע להפסקת אש מיידית, מועצת הביטחון אישרה הבוקר (ב') הצעה הקוראת להפסקת אש הומניטרית לפחות עד תום חג עיד אל-פיטר ביום רביעי הקרוב. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות הדרישות המדיניות שהופנו לעבר ישראל, גורם ישראלי בכיר הבהיר הבוקר כי ישראל "אינה רואה צורך בהפסקת אש נוספת המצב מוגדר הפוגה ללא מגבלות, כאשר צה"ל ממשיך לפגוע במנהרות". אתמול הושמדו שתי מנהרות נוספות ברצועת עזה.

רואנדה, נשיאת מועצת הביטחון, הודיעה הבוקר כי ההחלטה שניסחה ירדן קוראת לצדדים לשוב לשולחן המשא ומת,ן על מנת לסכם על הפסקת אש "מתמשכת והדדית על פי היוזמה המצרית". 15 חברי המועצה אישרו בעל פה את ההצעה, שדורשת מישראל לאפשר את העברת הסיוע ההומניטרי הדחוף לרצועת עזה. "אנו קוראים לישראל ולחמאס לקבל וליישם במלואה את הפסקת האש ההומניטרית עד לתום עיד אל-פיטר ולאחריו", נכתב בהצעה שתובא לאישור סופי בהמשך היום בפגישת המועצה.

מועצת הביטחון הביעה "דאגה רבה מהתדרדרות המצב בעזה ואובדן חיי אזרחים", והדגישה את הצורך בצעדים שיגבירו את ביטחונם של האזרחים. כמו כן התייחסה מועצת הביטחון למצבורי הנשק שנמצאו במתקני או"ם בעזה: "מתקנים אזרחיים והומניטריים צריכים לזכות לכבוד ולהגנה".

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור אמר בתגובה לדברים כי "חמאס ירה 2,500 רקטות ללא אבחנה על אזרחינו. הוא יורה מבתי ספר ומחביא רקטות והוא לא פועל לבד. אירן וקטאר מממנות אותו. המשוואה פשוטה - אם יהיה שקט בישראל, יהיה שקט בעזה. אני קורא לכם לתמוך בישראל שנלחמת בטרור ומגנה על אזרחיה כפי שהייתם מצפים מהממשלה שלכם להגן עליכם".

אובמה: "להגיע להפסקת אש שתפתור את הסכסוך"

אמש (א') שוחח נשיא ארה"ב אובמה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והבהיר לו את עמדת ארה"ב, לפיה יש להגיע להפסקת אש מיידית, שתכלול פתרון ארוך טווח לקונפליקט הישראלי-פלסטיני, שיחייב את פירוק ארגוני הטרור, פירוז רצועת עזה ושיקומה.

עמדתו של הנשיא האמריקני דורשת מישראל, במידה ותרצה לפרז את עזה, למצוא פתרון לכל הקונפליקט הישראלי-פלסטיני. בשיחה הדגיש גם אובמה כי הוא מגנה את ההתקפות של חמאס, אך גם מוטרד ממספר האזרחים הרב שנהרג בעזה עד כה. הוא קרא לאמץ מיד את היוזמה המצרית וההצעות לתיווך אזורי בתיווך להפסקת אש - אמירה שנותנת רוח גבית למאמצים של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי באזור.

אובמה: "לשקם את הרצועה"

בתוך כך, אמר אתמול גורם אמריקני בכיר כי הדיווחים בתקשורת ישראלי על יוזמת קרי היו "לא מדוייקים ופוגעניים". לדבריו, הדיווחים הללו פגעו במזכיר המדינה האמריקני ולא תיארו נאמנה את מהלכיו. עוד ציין הבכיר כי "התיאום עם הישראלים קרוב ומסמך הטיוטה, שפורסם כמתווה של קרי, לא משקף את עמדת ארה"ב".

הרחבת המבצע או הפסקת הפעולה בחמישי?

אובמה: "לשקם את הרצועה"
אתמול כונס הקבינט לדיון בהמשך הצעדים על הפרק, ודן באפשרויות להמשך המבצע. טרם נמסר על החלטה מצד הקבינט, שנדרש להכריע האם להשלים את הטיפול במנהרות, בשילוב הפצצות אוויריות, ולסיים את פעילות צה"ל בעזה עד יום חמישי או להרחיב את הפעולה הקרקעית.

לאורך כל המשא ומתן על הפסקות האש בימים האחרונים שררה אווירה של חוסר אמון:י שראל ביקשה ארכת זמן כדי לכנס את הקבינט, בחמאס חשבו שמדובר ב"טריק" וחזרו לירות וכך התפוררה ההפוגה שעמדה על הפרק. אז חזר חמאס וביקש שוב הפסקת אש - הפעם של 24 שעות. אתמול גינה נתניהו את הפרות הפסקות האש החוזרות והנשנות מצד חמאס, ובישראל שבו והדגישו כי "שקט ייענה בשקט".