אובמה לנתניהו: הגיעו להפסקת אש מיידית

הלחץ האמריקני גובר: בשיחת טלפון בין שני המנהיגים אמר הנשיא האמריקני כי פתרון ארוך טווח לקונפליקט הישראלי-פלסטיני חייב להבטיח פירוק ארגוני הטרור ופירוז הרצועה. פקיד אמריקני: "הביקורת על מאמצי קרי - פוגענית"

נתניהו ואובמה (AP)

הטבעת הבינלאומית מתהדקת עם אמירה תקיפה מצד ארה"ב. בשיחה שניהל הערב (א') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לו נשיא ארה"ב ברק אובמה, כי יש להגיע להפסקת אש מיידית, שתכלול פתרון ארוך טווח לקונפליקט הישראלי-פלסטיני, שיחייב את פירוק ארגוני הטרור, פירוז רצועת עזה ושיקומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עמדתו של הנשיא האמריקני דורשת מישראל, במידה ותרצה לפרז את עזה, למצוא פתרון לכל הקונפליקט הישראלי-פלסטיני. בשיחה הדגיש גם אובמה כי הוא מגנה את ההתקפות של חמאס, אך גם מוטרד ממספר האזרחים הרב בעזה. הוא קרא לאמץ מיד את היוזמה המצרית וההצעות לתיווך אזורי בתיווך להפסקת אש - אמירה שנותנת רוח גבית למאמצים של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי באזור.

בתוך כך, אמר הערב גורם אמריקני בכיר כי הדיווחים בתקשורת ישראלי על יוזמת קרי היו "לא מדוייקים ופוגעניים". לדבריו, הדיווחים הללו פגעו במזכיר המדינה האמריקני ולא תיארו נאמנה את מהלכיו. עוד ציין הבכיר כי "התיאום עם הישראלים קרוב ומסמך הטיוטה, שפורסם כמתווה של קרי, לא משקף את עמדת ארה"ב".

הרחבת המבצע או עצירה? (AP)

הרחבת המבצע או הפסקת הפעולה בחמישי?

בשעה זו מכונס הקבינט לדיון בהמשך הצעדים על הפרק. ככל הנראה ההכרעה המונחת על שולחן הדיונים היא: האם להשלים את הטיפול במנהרות, בשילוב הפצצות אוויריות ולסיים את פעילות צה"ל בעזה - עד יום חמישי. האפשרות השנייה היא הליכה אל הרחבת הפעולה הקרקעית.

לאורך כל המשא ומתן על הפסקות האש שררה אווירה של חוסר אמון. ישראל ביקשה ארכת זמן כדי לכנס את הקבינט, בחמאס חשבו שמדובר ב"טריק" וחזרו לירות וכך התפוררה ההפוגה שעמדה על הפרק. אז חזר חמאס וביקש שוב הפסקת אש - הפעם של 24 שעות.

אובמה: "לשקם את הרצועה"

בישראל הודיעו בתגובה כי אינם מוכנים יותר ל"משחקים" של הפסקות אש המופרות בירי לסירוגין וקבעו את הכלל שוב כי שקט יענה בשקט. מכאן, שאין הפסקת אש ברמה הצהרתית, אך נוצרה הבנה כי אם חמאס לא יירה - ישראל לא תירה.

רקטה שנפלה באזור השרון

בירושלים מעריכים כי חמאס מאוד מעוניין בהפסקת אש ופניו כעת, לאחר כל סבבי המשא ומתן, היא בחזרה למתווה שגיבשה מצרים.