מאחורי הקלעים: כך הוחלט על הפסקת אש הומניטרית

ישראל סרבה לקבל הפסקת אש של שבוע, קרי ובאן קי-מון ביקשו הפוגה של 12 שעות. נתניהו ויעלון הביעו נכונות, אך עד לשעה 01:00 שמרו בישראל על שתיקה. בלילה הודיע מתאם הפעולות בשטחים: הפסקת אש תכנס לתוקף ב-08:00

נתניהו ויעלון הביעו נכונות. ארכיון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

אתמול בתום ישיבה ארוכה של הקבינט החליטו השרים לדחות את הצעתו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי להפסקת אש בעזה למשך שבעה ימים. קרי ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון ביקשו מישראל להתחיל לפחות עם הפסקת אש הומניטרית של 12 שעות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יעלון הביעו נכונות למהלך, אך בתחילה נשמרה שתיקה.

רק בשעה 01:00 לפנות בוקר, אחרי שחמאס והפלגים הודיעו כי יכבדו את הפסקת האש הודיע מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי על הפסקת אש הומניטרית בין השעות 08:00 עד 12:00.

יחד עם ההודעה, הבהירה ישראל כי תמשיך לפעול בשטח נגד פעולות טרור. "דובר צה"ל שב וקורא לתושבים שלא לחזור לבתיהם אשר בשכונות מהן נדרשו להתפנות ברחבי רצועת עזה", נמסר עוד בהודעה. "כל ניסיון לנצל הפוגה זו לפגיעה בכוחות צה"ל ובתושבי מדינת ישראל יענה בתגובה חמורה. במהלך חלון זמנים זה תימשך הפעילות המבצעית הקשורה בנטרול המנהרות".

במקביל, בערוץ הטלוויזיה של חמאס, אישר דובר הארגון, סאמי אבו-זוהרי, כי ארגונו מקבל את היוזמה להפסקת אש בין 08:00 בבוקר ל-20:00 בערב.

בינתיים, הגיע קרי לפריז לפגישה עם שרי החוץ של האיחוד האירופי בטורקיה במטרה לדון בצעדים הבאים להשגת הפסקת אש.

עד לשעה בה החלה הפסקת האש רשמית, נמשך הירי מרצועת עזה: סמוך לשעה 02:00 נורו רקטות מרצועת עזה לעבר העיר אשקלון, בה נשמעה אזעקה. סמוך לשעה 03:00 נרשם שיגור נוסף לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון. 20 דקות לאחר מכן, נורו רקטות לעבר יישובים בעוטף עזה וסמוך לשעה 05:00 לעבר המועצה האזורית שער הנגב. בכל המקרים לא היו נפגעים.

במקביל, טרם הפסקת האש, במהלך היממה האחרונה תקף צה"ל יותר מ-155 מטרות טרור. כוחות צה"ל, תחת פיקודה של חטיבת גבעתי חשפו מספר בתים ממולכדים ובתוכם אמצעי לחימה רבים ואמצעי קשר. בנוסף, תקף כל י טיסה של חיל האוויר חולית מחבלים שפתחה באש לעבר כוח של חטיבת הנח"ל. מתחילת המבצע תקף צה"ל מ-3670 מטרות טרור.