נתניהו: "מופצצים כמו בריטניה במלחה"ע ה-2"

ראש הממשלה נפגש עם שר החוץ הבריטי ומחה בפניו על החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם לחקור את ישראל. נתניהו השווה בין המצב בארץ לזה של בריטניה במלחמת העולם השנייה והבהיר כי המבצע יימשך. "קשה לנו לטפל במחבלים כי הם מתחבאים בבתי ספר ובבתי חולים", אמר. בזמן נאומו של השר הבריטי נורה מטח רקטות לגוש דן והשפלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ה') עם שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד והשווה את מצבה של ישראל בימים אלה למצבה של בריטניה במלחמת העולם השנייה. "מצבה של ישראל דומה למצבה של בריטניה כשגם היא הופצצה", אמר נתניהו והבהיר כי בכוונתה של ישראל להמשיך במבצע: "אין ערובה למאה אחוז הצלחה, אבל לצה"ל יש הישגים מרשימים בשטח ואנחנו ממשיכים בפעולה הזאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מכוונים את האש שלנו אל אלו שיורים רקטות", אמר נתניהו לשר החוץ הבריטי במסיבת עיתונאים משותפת והתייחס לביקורת הבינלאומית על הפגיעה באזרחים: "הטרוריסטים משתמשים באזרחים כמגן האנושי שלהם. קשה לנו לטפל במחבלים האלו כי הם מתחבאים בבתי ספר ובבתי חולים, אנחנו עושים את המירב כדי למעט בפגיעות באזרחים ומצטערים על כל פגיעה כזו".

בהמשך דבריו מחה ראש הממשלה על החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם להקים ועדת חקירה לבדיקת פעולות צה"ל בעזה. "השימוש באזרחים כמגן אנושי הוא ציני בצורה יוצאת דופן. זה עיוות הצדק שמאשימים את ישראל במועצה לזכויות האדם. זה לא יימנע מאיתנו להמשיך ולפעול כדי להגן על אזרחינו", הצהיר נתניהו.

בזמן הנאום: ירי לגוש דן והשפלה

בזמן נאום השר הבריטי: מטח לגוש דן ולשפלה

בנאומו הודה ראש הממשלה לבריטניה על הגיבוי במהלך מבצע "צוק איתן", וציין את החלטתה של חברת בריטיש אירוויס, למרות האיסור האמריקני וביטול טיסות ע"י חברות אירופיות - להמשיך ולטוס: "אנחנו מודים לבריטניה שעומדת לצידנו ושחברת התעופה הבריטית המשיכה כל הזמן לטוס אלינו. אנחנו נזדקק לתמיכה המוראלית שלכם".

שר החוץ הבריטי הבהיר כי הגיע כדי לעזור להביא את העימות לכדי סיום. "אין ספק שסבב האלימות הזה נגרם בגלל הירי של חמאס על אזרחי ישראל", הדגיש האמונד. "בריטניה תמיד אמרה בבירור שלישראל יש את הזכות להגן על עצמה. אנחנו רוצים לראות מהר הסכמה על הפסקת אש והודינו לך על כך שהסכמת מההתחלה להצעה על הפסקת אש." בעודו מדבר נורה מטח רקטות לכיוון גוש דן והשפלה.

"ממשיכים בפעולה" (ליאור וענונו ורפאל חיון)

לבקשת הצלב האדום, ישראל נצרה הבוקר את האש בשורה של מוקדים ברצועת עזה על מנת לאפשר את פינוי הפצועים וההרוגים, אך הדבר לא מצביע על כוונה להפסיק לחלוטין את האש, כשצה"ל נערך במקביל גם להרחבת המבצע. לאחר לילה ללא שיגורים, התחדש הבוקר הירי לעבר יישובי עוטף עזה, ללא נזק או נפגעים.

במהלך הלילה עצר צה"ל 150 מחבלים בחאן יונס וברפיח, מרביתם הסגירו עצמם. המחבלים שנתפסו יועברו לחקירת שירותי הביטחון, שם הם עשויים למסור מידע חיוני על פעילות ארגוני הטרור ברצועה.

"מכוונים את האש למי שיורים"

במקביל, המשיכו הכוחות במאמצים לאיתור מנהרות הטרור - המטרה המוגדרת של מבצע "צוק איתן". מתחילת המבצע חשף צה"ל בשטח 31 מנהרות כאלה, תשע מהן כבר הושמדו.

תהליך השמדת המנהרות הוא איטי, מורכב ודורש אבטחה של הכוח שמבצע אותו, לכן מעריכים בצה"ל כי ייקחו עוד ימים עד שיצליחו לסיים את המשימה. ארבעה חיילי צה"ל שנפצעו הלילה בלחימה ברצועת עזה פונו לבית החולים ברזילי באשקלון. שני פצועים נוספים הועברו לבית החולים שיבא תל השומר.‎