ברזיל החזירה את השגריר בישראל הביתה

משרד החוץ הברזילאי הודיע כי הוא משיב למולדתו את שגריר המדינה בישראל, ככל הנראה על רק הלחימה בעזה. זו אינה הפעם הראשונה בה בוחרת המדינה הדרום אמריקנית לתמוך בצד הפלסטיני. "ברזיל נוקטת במוסר כפול", תקפו בירושלים את ההחלטה

דילמה רוסף, נשיאת ברזיל (רויטרס)

ביומו ה-17 של מבצע "צוק איתן", כשסיומו עוד לא נראה באופק - הודיעה היום (ה') ממשלת ברזיל כי היא מחזירה את שגריר המדינה בישראל למולדתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משרד החוץ הישראלי קיבל הודעה מברזיל, לפיה שגריר המדינה בישראל, הנריקה פינטו סרדיניה‬, מוחזר לארצו - לטובת התייעצויות. בהודעה אמנם לא ניתן פירוט על הסיבה להחלטה, אך ההערכה היא כי הלחימה בדרום היא שהובילה אל הצעד.

"במהלך זה ברזיל נוקטת במוסר כפול והופכת לחלק מהבעיה במקום לנסות לסייע לפתרון", נמסר ממשרד החוץ בתגובה להחלטה. "התנהלות זו מסבירה מדוע ברזיל, שהיא ענק תרבותי וכלכלי נותרת לא רלוונטית בזירה הפוליטית".

"המתקפה הישראלית לא מידתית"

התנגדותה של ברזיל למדיניות הישראלית אינה חדשה. כבר לפני מספר שבועות, בדיון מועצת זכויות האדם של האו"ם, בו השתתפו אימהות הנערים החטופים גיל-עד שער ז"ל, אייל יפרח ז"ל ונפתלי פרנקל ז"ל, התבטאה המדינה הדרום אמריקנית נגד ישראל. "יש להפסיק את דיכוי העם הפלסטיני ולבטל את המצור על עזה", אמרה הנציגה הברזילאית בדיון כשתקפה את ישראל.

גם נשיאת ברזיל דילמה רוסף לא חסכה בביקורת על ישראל, כשהתראיינה השבוע לכלי תקשורת מקומיים במדינתה. "אנחנו מתנגדים לאלימות בשני הצדדים אך המתקפה הישראלית בעזה אינה מידתית", אמרה הנשיאה.

הלחימה גובה מחיר דיפלומטי (AP)

המהלך הברזילאי הוא לא הצעד היחידי שנעשה נגד ישראל - לפני יומיים הודיעו חברות תעופה רבות כי הן מפסיקות את הטיסות היוצאות והנכנסות לישראל. ההסבר היה כי מדובר באמצעי בטיחות לאחר שמנהל התעופה הפדרלי בארה"ב הודיע על איסור לטוס לישראל, אך רבים טענו כי מדובר למעשה בצעד פוליטי.

הבוקר אומנם בוטל האיסור האמריקני על הטיסות לישראל, אך חברות תעופה בינלאומיות עדיין לא הסדירו את כל טיסותיהן לתל אביב -מה שיוצר עומסים גדולים בנמל התעופה בן גוריון, כמו גם בשדות תעופה רבים ברחבי העולם.