בכיר פת"ח על המגעים להפסקת אש: "השעות הבאות קריטיות"

גורם המעורה במגעים להשגת הפסקת אש טוען כי הושגה התקדמות משמעותית והצדדים עומדים בפני גיבוש נוסח סופי להסכם. בינתיים, אבו מאזן משנה את עמדתו וחובר חלקית לתנאים של חמאס. עריקאת: "ההצלחה תלויה באיזון"

"התקדמות משמעותית" (רויטרס)

בסביבתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אומרים כי הושגה התקדמות במגעים להשגת חבילה להפסקת אש. לפי דיווח בסוכנות הידיעות "מען", אמר ראש פת"ח עזאם אל אחמד, המעורב במגעים להפסקת אש כי "השעות הקרובות הן קריטיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווח, טוען בכיר פת"ח כי יש התקדמות משמעותית במגעים, שלא היתה קודם לכן והצדדים עומדים בפני גיבוש נוסח סופי להפסקת אש.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע היום לישראל ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון ונשיא המדינה, שמעון פרס. ב"מען" מדווחים כי ראש פת"ח אל אחמד וראש מנגנון המודיעין הכללי הפלסטיני מאג'ד פרג' פגשו אמש את סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס מוסא אבו מרזוק ודנו עמו בתנאים להפסקת אש.

בהודעה שמסר אבו מרזוק הוא גינה את "התוקפנות הישראלית ברצועת עזה" והדגיש כי "הרשות שוקלת האם להגיש תלונה לבית הדין הבינלאומי בהאג באשמת פשעי מלחמה".
בינתיים ממשיכים המצרים לדחוף את המתווה מטעמם להבנות. נשיא מצרים א-סיסי קרא היום לצדדים ראשית לנצור את האש, ללא תנאים מקדימים, ולאחר להמשיך ולשבת לשולחן הדיונים כדי לגבש מתווה סופי להפסקת אש.

קרי בישראל

שינוי עמדות ברשות?

אבו מאזן מצידו שינה מעט את עמדתו וחובר, לפחות באופן חלקי, לתנאים של חמאס. בתחילה נקט יו"ר הרשות הפלסטינית, בדומה לעמדה המצרית, בגישה הקוראת להכריז על הפסקת אש ואחר כך לדון בתנאים. עתה קורא אבו מאזן לקרי לכונן הפסקת אש ובד בבד לקיים חלק מהתנאים של חמאס.

יו"ר הרשות אמר לקרי כי הוא רוצה בין היתר שיוקם מנגונן בינלאומי שיבטיח גם את הפסקת האש, אך גם את הסיוע לעזה. מקורות מצריים אומרים כי העברת הסיוע לרצועה צריכה להיעשות באמצעות הרשות הפלסטינית, ולא דרך חמאס.

"ההצלחה של החלטה זו או אחרת תלויה באיזון", הדגיש סאיב עריקאת, מי ששימש בעבר כיו"ר הצוות הפלסטיני במשא ומתן. "אסור לבחור בדרך של פתרון בשלבים, אלא קודם כל הפסקת אש והפסקת המצור על רצועת עזה. יתר הדרישות הן של העם הפלסטיני ולא של פלג כזה או אחר".