נתניהו: האחריות להמשך הלחימה על חמאס

במסיבת עיתונאים עם מזכ"ל האו"ם אמר רה"מ כי ישראל לא ביקשה את ההסלמה הזאת וקיבלה את מתווה הפסקת האש: "חמאס מסכן את תושבי עזה ושם אותם בקו האש". נתניהו הדגיש: "חובתנו לעשות כל מה שניתן להגן על אזרחנו". באן: "הפסיקו להילחם והתחילו לדבר, כך שזה לא יקרה שוב עוד כמה חודשים"

לצד ירי הרקטות לעבר ישראל והלחימה ברצועת עזה, נמשכים המאמצים הבינלאומיים להביא להפסקת אש בין ישראל לחמאס: במסיבת עיתונאים משותפת עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, קרא ראש הממשלה נתניהו לקהילה הבינלאומית להטיל את האחריות להסלמה ולכישלון להגיע להפסקת אש על כתפי חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החמאס מחביא רקטות מתחת לבתי חולים ומסגדים ואף מדינה לא תסכנים לעמוד ללא תגובה מול פעולות כאלה", אמר נתניהו. "אנו פועלים מתוך הגנה עצמית ולא ביקשנו את ההסלמה הזאת. קיבלנו את הפסקת האש המצרית, אפילו האו"ם והליגה הערבית תמכו בה, אבל בחמאס דחו אותה. בחמאס גם דחו את הפסקות האש ההומניטריות והפרו אותן. חמאס מסכן את אזרחיו ושם אותם בקו האש. אנו עושים הכל כדי להימנע מפגיעה באזרחים, חמאס חופר מתחת לבתים כדי לפגוע באזרחים".

הלחימה בעזה נמשכת (רויטרס)

בהמשך דבריו פנה ראש הממשלה ישירות למזכ"ל האו"ם והזכיר כי הארגון תורם כספים לבניית גני ילדים ובתי ספר בעזה. "חמאס בונים מנהרות מתוך גני הילדים, מתוך בתי הספר, כדי לפגוע בילדינו בבתי הספר ובגנים", אמר. "אנו מנסים למזער את מספר הנפגעים, אבל בחמאס עושים הכל כדי שייפגעו יותר. כל מדינה עושה מה שהיא יכולה כדי להגן על אזרחיה ואנו נמשיך - זו חובתנו לעשות כל שניתן להגן על אזרחינו".

באן: "הפסיקו להילחם והתחילו לדבר" 

"אני נמצא כאן היום בלב כבד", אמר מזכ"ל האו"ם באן. "בחמאס ובג'יהאד ממשיכים לירות לעבר ישראל וזה מזעזע. ראיתי בעצמי את כל העדויות, את קטעי הווידאו - זה מזעזע וחייב להיפסק". באן גינה בחריפות את השימוש בבתי ספר ובתי חולים לפעילות טרור.

באן העביר את תנחומיו גם למשפחותיהם של שלושת הנערים שנחטפו באזור חברון ומשפחתו של הנער הערבי מוחמד אבו ח'דיר. "אנו לא שוכחים את שמותיהם", אמר. "התרגשתי מדבריה של רחל פרנקל. יותר מדי פלסטינים וישראלים קוברים את ילדיהם והם צריכים להתרכז במציאת פתרון".

הרס בעזה (AP)

"המסר שלי הוא - הפסיקו להילחם והתחילו לדבר", אמר באן. "דברו כך שזה לא יקרה שוב בעוד כמה חודשים. יש לטפל בכיבוש ובייאוש, ופעולות צבאיות לא יגבירו את יציבותה של ישראל. אני מעריך ומקבל את זכוה של ישראל להגן על עצמה, אך ממליץ לכם לרסן את הפעולות הצבאיות".

"לאנשים במדינה הזאת, לעם הזה יש נדיבות רבה", הוסיף באן. "אין אלטרנטיבה לתהליך שלום שיוביל לשתי מדינות. אין סגר ואין מחסום שיעמדו מול האמת - אתם חולקים את אותה הארץ ואת אותו העתיד. יש לרדוף אחר שלום וצדק עבור כל האזרחים המתגוררים כאן".

קרי: המתווה המצרי - בסיס לכל הפסקת אש

מוקדם יותר היום התייחס מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, למאמצים להביא להפסקת הלחימה. "המתווה המצרי הוא הסכם המסגרת לכל הפסקת אש", אמר קרי במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו המצרי בקהיר.

"חשוב להגיע להפסקת אש בהקדם האפשרי ועל הקהילה הבינלאומית לדחוף ולשכנע את הצדדים לחתום על הסכם", אמר קרי בקהיר. "בחמאס קיבלו החלטות שהשפיעו על חייהם של תושבי הרצועה והלב כואב על כל אובדן חיים של אזרחים. אנו עמלים, יחד עם אבו מאזן, להגיע לפתרון, אבל ראשית אנו צריכים להביא להפסקת האלימות".

"המתווה המצרי - הבסיס להפסקת אש" (AP)

בצהריים ביקר ראש הממשלה נתניהו בבית החולים ברזילי באשקלון, גם פגש חיילים ואזרחים שנפצעו במהלך מבצע "צוק איתן". בבית החולים פגש נתניהו עשרות שגרירים שהיו בסיור במקום והדגיש בפניהם: "אני מצפה לעמידה מוסרית שלכם מול ארגון טרור שתוקף אותנו".

הבוקר שוחח ראש הממשלה נתניהו עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה ועם קתרין אשטון, האחראית על מדיניות החוץ באיחוד האירופי. ראש הממשלה חזר בפניהם על הקריאה לקהילה הבינלאומית לפעול לפירוז עזה.

הלוחם שגופתו נעדרת: אורון שאול

מוקדם יותר היום הותר לפרסום שמו של החייל שגופתו טרם זוהתה בין הלוחמים שנהרגו בתקרית שבה נורה נגמ"ש מירי נ"ט בשכונת סג'עייה. החייל המוגדר כעת נעדר הוא סמל אורון שאול, בן 21 מפוריה עילית. השלמת הליך זיהוי הגופות נמשכת, ובמערכת הביטחון מדגישים כי למרות שחמאס טען השבוע כי חטף חייל מאזור הלחימה, תצפיות שאבטחו את חילוץ גופות החיילים שללו טענה זו.

אורון שאול

הודעה אודות המקרה נמסרה למשפחת שאול זמן קצר לאחר האירוע. אתמול הגיעה לבית המשפחה ראשת אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, שעדכנה את קרוביו באשר לתהליך הזיהוי המורכב והממושך. "ביום חמישי הוא התקשר להוריו והודיע להם שמתחילה הפעולה הקרקעית וכי הוא וחבריו נכנסים לרצועה", סיפר דודו בשיחה עם חדשות 2 Online. "אביו, הרצל, ביקש ממנו שישמור על עצמו, הוריו דאגו לו תמיד מאוד".

לאורון שני אחים, אבירם בן ה-22, חייל מילואים המשרת בחטיבת גבעתי וגויס גם הוא למבצע "צוק איתן", ואופק בן ה-14. עם היוודע דבר הפגיעה בנגמ"ש ומות החיילים שנסעו בו הוזעק אבירם חזרה לביתו, שם הוא שוהה בימים האחרונים יחד עם בני המשפחה.