מגעים בינ"ל נמרצים להפסקת אש; הנייה: "לא ישברו אותנו"

נשיא ארה"ב שיגר לקהיר בדחיפות את מזכיר המדינה ג'ון קרי כדי לדון בהפסקת אש לאלתר. "זו לא עבודה קלה", הבהיר אובמה. במקביל הצהיר בכיר חמאס הנייה כי אנשיו יילחמו "עד הסרת המצור"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס הערב ללחימה ברצועת עזה והדגיש כי הדבר החשוב ביותר כרגע הוא להפסיק את הרג האזרחים. "אנו צריכים להתמקד בהבאת הפסקת האש למזרח התיכון", אמר אובמה. במקביל, במצרים מתמקדים במאמצים להביא להפסקת אש ארוכת טווח, וגם הפסקת אש הומניטרית מיידית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מזכיר המדינה ג'ון קרי יגיע לאזור בקרוב ויקדם הפסקת אש על פי הסכם הפסקת האש מ-2012", הבהיר אובמה. "זו לא עבודה קלה, יש הרבה מאוד רגשות ושאלות אסטרטגיות בנושא". הנשיא האמריקני שב והדגיש שהוא מכיר בזכותה של ישראל להגן על עצמה, אך מודאג מהפגיעה באוכלוסייה האזרחית ברצועה. ‎

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר הערב כי המבצע הצבאי לא עומד על סף סיום. "נמשיך לפעול בכל דרך כדי להשיג את מטרת המבצע - החזרת השקט לתושבי ישראל לתקופה ממושכת", אמר בריאיון לרשת סקיי בערבית. "בזמן שישראל קיבלה את הצעת מצרים להפסקת אש ואת הצעות האו״ם והצלב האדום להפסקות אש הומניטריות - חמאס דחה והפר אותן. חמאס הוא האחראי לפגיעה בתושבי עזה".

"לא נישבר"

גם בכיר חמאס איסמעיל הנייה נאם הערב וחזר על דרישת ארגונו המרכזית - הסרה מיידית של הסגר על עזה. הנייה גם דרש להפסיק את מה שהוא כינה "הטבח בעם הפלסטיני". "לא ניתן לשבור את העם הפלסטיני", הכריז. "עזה תילחם בדמה כדי להביא לסיום המצור. הדרישות שלנו צודקות ולא תהיה נסיגה מהן לא נחזור לאחור, אל מצב של מוות איטי".

בכיר חמאס התייחס גם לאבדות בצד הישראלי. "הכוחות הישראלים ספגו תבוסה מכוחות ההתנגדות", התרברב. "המילה האחרונה היא שלנו. אי אפשר לשבור את רצועת עזה. האויב לא יוכל לשבור את ההתנגדות. המלחמה הזו מוכיחה שהאויב הוא זה שמפעיל טרור נגד אזרחים. הם שופכים את דם ילדנו".

במצרים מתכוננים להגעת בכירים מהעולם כדי לקדם הפסקת אש. מזכ"ל האו"ם באן קי מון כבר הגיע לקהיר, גם אבו מאזן בדרכו לבירה המצרית כמו גם מזכיר המדינה האמריקני שכבר הודיע שהוא תומך ביוזמה המצרית.

על פי הפרסומים, במשרד החוץ המצרי אומרים ש"אין בקהיר התנגדות לשנות את ההצעה המקורית ולכלול בה את דרישות ארגון החמאס, בתנאי שכל הצדדים יאשרו אותם". בחמאס לא פסלו היום לחלוטין גרסה מצרית משופרת להפסקת אש, אחרי שהמגעים בקטאר לא הצליחו לגייס תמיכה מאבו מאזן ומבנות בריתה של ישראל.

שר החוץ אביגדור ליברמן תקף היום את מי שניסתה עד לאחרונה לתווך להפסקת אש - קטאר. ״קטאר הפכה להיות בעיה עולמית", אמר ליברמן בפגישה עם שרת החוץ של רואנדה. "היא מהווה את עמוד השדרה הכלכלי של קבוצות הטרור הקיצוניות ביותר שמערערות את היציבות בעולם והיא גם גורם מרכזי בעימות שאנחנו מנהלים עכשיו מול החמאס בעזה".

לדברי ליברמן, קטאר מממנת את החמאס ונותנת מקלט למנהיגה, חאלד משעל. הוא ציין כי רשת אל-ג'זירה, המממנת על ידי שלטונות קטאר, היא "עמוד התווך המרכזי במערך ההסברה והתעמולה של החמאס". לכן, הודיע ליברמן, ישראל החלה בבחינה של הפעילות והמעמד של אל-ג'זירה מתוך כוונה שלא לאפשר לה לפעול בישראל.