שר החוץ הצרפתי: "נכשלו המאמצים להשגת הפסקת אש"

לאחר שנפגש עם ראש הממשלה נתניהו, טען לורן פביוס כי "קריאתנו להפסקת אש לא נענתה". נתניהו לשר החוץ הצרפתי: "לא צריך ליצור כל סוג של סימטריה בין דמוקרטיה לבין ארגון טרור שמנסה לפגוע בכוונה במיליוני אזרחים חפים מפשע"

פביוס ונתניהו, ארכיון (קובי גדעון, לע"מ)

מבצע "צוק איתן" נמשך למרות המאמצים הדיפלומטיים: שר החוץ הצרפתי לורן פביוס נפגש הערב (שבת) עם ראש הממשלה נתניהו, ובתום השיחה בישר כי המאמצים להפסקת אש לאחר 12 ימים כשלו. במקביל, מצרים הזמינה את חאלד משעל להגיע לקהיר ולדון בהפסקת אש, אך טרם התקבל אישור הגעה מצד משעל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פביוס, שהגיע היום לישראל לאחר ביקורים במצרים ובירדן, אמר לכתבים זרים בתום הפגישה כי "בצער, אני יכול לומר שקריאתנו להפסקת אש לא נשמעה. להיפך - יש סיכון לקורבנות אזרחיים רבים, דבר המדאיג אותנו מאוד".

בפתח הפגישה בין השניים אמר נתניהו כי יש להבדיל בין ישראל לבין חמאס בדיונים על הפסקת האש: "אני לא חושב שהקהילה הבינלאומית צריכה ליצור כל סוג של סימטריה בין דמוקרטיה לבין ארגון טרור שמנסה לפגוע בכוונה במיליוני אזרחים חפים מפשע".

ישראל ממשיכה בפעולה ברצועה (רויטרס)

נתניהו לראש ממשלת קנדה: "חמאס מסתיר רקטות בבתי ספר" 

"אני יודע שזאת לא עמדתה של צרפת ואני חושב שזאת לא צריכה להיות העמדה של אף גורם בקהילה הבינלאומית", הוסיף. נתניהו הדגיש כי ישראל היא "דמוקרטיה שפועלת באופן לגיטימי מתוך הגנה עצמית תוך שהיא מנסה להימנע מפגיעות אזרחיות".

בנוסף, שוחח נתניהו עם ראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר, שנחשב לתומך נלהב בישראל. נתניהו סיפר להארפר על הטילים שנמצאו אתמול בבית הספר של האו"ם בעזה, והדגיש כי מדובר בדוגמה לשיטות הפעולה של חמאס. "חמאס מסתיר רקטות בבתי ספר ויורה אותן לעבר בתי ספר. חמאס משתמש בבתי ספר, בבתי מגורים, במסגדים ובבתי חולים כדי לשגר משם רקטות לעבר אזרחי ישראל. חמאס משתמש באזרחים תמימים כמגן אנושי לפעילות הטרור שלהם. לכן, כשאזרחים נפגעים בשוגג חמאס הוא האחראי", אמר נתניהו להארפר.

מצרים: לא נכניס שינויים ביוזמה

במקביל ללחימה ברצועת עזה וירי הרקטות לעבר שטח ישראל, במצרים נמשכים כל העת המאמצים הדיפלומטיים להשיג הפסקת אש באזור. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשעות הצהריים בקהיר, הבהיר שר החוץ המצרי כי לארצו אין כל כוונה להכניס שינויים ביוזמה שהציעה, למרות ההתנגדות שמציג חמאס. "היוזמה שלנו מספקת את הצרכים של שני הצדדים", הבהיר השר סאמח שוקרי במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הצרפתי לורן פביוס. "אנו ממשיכים לקוות כי הצדדים יקבלו את היוזמה בהקדם האפשרי".

למרות הדיווחים על קרע בין חמאס לבין ההנהגה המצרית וחוסר שביעות רצון של ארגון הטרור מהתיווך, נציג חמאס בקהיר מוסא אבו מרזוק הבהיר היום כי הוא תומך בהתערבות המצרית. "אנו סבורים שהמתווך המצרי הוא היחיד שיכול להגיע לתוצאה", אמר אבו מרזוק. מוקדם יותר השבוע הכריז ראש הממשלה נתניהו כי ישראל מקבלת את היוזמה המצרית והורה על הפסקת התקיפות ברצועת עזה. בחמאס דחו את היוזמה והדגישו כי סעיפיה "לא שווים את הנייר שהם כתובים עליו, זו כניעה".