משרד החוץ: "הימנעו מביקור לא חיוני בטורקיה"

בעקבות ההפגנות בגנות ישראל והמבצע הקרקעי בעזה, מחדדים במשרד את אזהרת המסע למדינה ומבקשים מהציבור "לנקוט אמצעי עירנות וזהירות מיוחדים נוכח האווירה הציבורית בטורקיה על רקע מבצע 'צוק איתן'"

"להימנע מביקור בטורקיה". ארכיון (AP)

משרד החוץ מחדד את אזהרת המסע לטורקיה, "נוכח האווירה הציבורית בטורקיה על רקע מבצע 'צוק איתן'" וקורא לציבור "להימנע מביקורים שאינם חיוניים ולנקוט אמצעי עירנות וזהירות מיוחדים". יחד עם זאת, קוראים במשרד "להימנע מכניסה אל מוקדי הפגנות ואירועי מחאה נגד ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חידוד אזהרת המסע לטורקיה בא על רקע הפגנות אלימות ברחבי העולם בעקבות החלטת ישראל אמש (ה') לפתוח בפעילות קרקעית בעזה. בערים איסטנבול ואנקרה בטורקיה פוזרו מתפרעים על ידי כוחות הביטחון, לאחר שניסו לפרוץ למתחם הנציגות הישראלית.

זמן קצר לאחר הדיווחים על כניסת כוחות צה"ל לרצועת עזה, שטפו אלפי מפגינים את רחובות איסטנבול ואנקרה וקראו קריאות "מוות ישראל". מאות מתפרעים פלשו אל מתחם המשלחת הדיפלומטית הישראלית בבירה הטורקית, כשהם מיידים אבנים לעבר חלונות המבנה ונושאים דגלי אש"ף.

כוחות משטרה רבים שהוזעקו למקום פיזרו את המתפרעים בגז מדמיע, לאחר שכמה מהם ניסו לפרוץ אל פנים הבניין. גם גורמים רשמיים בטורקיה נטלו חלק בהסתה, בהם גם ראש עיריית אנקרה, שכתב בחשבון הטוויטר שלו שיש "לכבוש את קונסוליית הרוצחים".

בעקבות הגילויים האלימים הורה שר החוץ אביגדור ליברמן להחזיר לישראל את בני משפחות הדיפלומטים המשרתים בטורקיה, והורה על צמצום הייצוג הדיפלומטי במדינה למינימום הנדרש. במשרד החוץ אומרים כי ההפגנות האלימות באו לאחר נאומי הסתה של ראש ממשלת טורקיה רג׳פ טאיפ ארדואן וכי כוחות הביטחון הטורקיים לא עשו את המוטל עליהם בזמן ההפגנות בכדי למנוע את האירועים האלימים.

"הנחיתי את משרד החוץ להבהיר לממשלת טורקיה כי ישראל מוחה בחריפות על הפרה בוטה של הכללים הדיפלומטיים, אמנת וינה ואחרים, שהופרו על-ידי שלטונות טורקיה וכוחות הבטחון שלה ברגל גסה במהלך ההפגנות", אמר ליברמן. "אנו מטילים את האחריות לבטחונם ולשלומם של הנציגים הישראליים המשרתים שם על ממשלת טורקיה".