בכיר ישראלי ל-BBC: "הפסקת אש ממחר - ב-06:00"

אחרי שובו של צוות המשא ומתן הישראלי מקהיר, אמר בכיר ישראלי לטלוויזיה הבריטית כי הושג הסכם כולל להפסקת אש החל מיום שישי בשעה 06:00 בבוקר. שר החוץ הכחיש: "הדיווח על הפסקת אש רחוק מלשקף את המציאות". גורם ישראלי לרויטרס: "יש מתווה מצרי, אך על הקבינט לאשר אותו"

דיווח: הפסקת אש מחר (רויטרס)

הסכם הפסקת אש כולל הושג בין ישראל לחמאס - כך אמר היום (ה') בכיר ישראלי לרשת BBC. לדבריו, הפסקת האש תכנס לתוקף החל מהשעה 06:00 בבוקר ביום שישי. שר החוץ אביגדור ליברמן הכחיש את הדיווח בשיחה עם שגרירי ישראל בעולם ואמר: "הדיווח על הפסקת אש רחוק מלשקף את המציאות". גם בחמאס הכחישו כי נחתם הסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שוחחתי עכשיו עם ראש הממשלה והדבר, לפחות נכון לעכשיו, לא נכון לנו", ציין ליברמן בתגובה לדיווח ב-BBC. גורם ישראלי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס, מוקדם יותר כי הנציגים הישראלים לשיחות בקהיר קיבלו הצעה מצרית להסכם הפסקת אש החל מיום שישי, אבל הקבינט המדיני-ביטחוני טרם אישר את ההצעה.

גם בחמאס הכחישו את הדיווחים. רשת אל-ערביה מדווחת, כי חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזאת א-רשק אמר כי "לא הושגה הפסקת אש קבוע עם ישראל".  

בעזה חוזרים לאמוד את הנזק (רויטרס)

כלי תקשורת ערביים מדווחים כי התנאים שהציב חמאס להסכם כוללים: הסרת המצור הכלכלי על עזה, פתיחת מעבר רפיח בין עזה למצרים, שחרור האסירים שכלואים בבתי הכלא בישראל מאז ה-12 ליוני, תחילת מבצע "שובו אחים". כמו כן לפי הדיווח, דרש חמאס להסיר את המגבלות על הדייגים בעזה וכי ישראל לא תתערב בממשלת האחדות הפלסטינית.

היום יצא ראש השב"כ יורם כהן לקהיר כדי לקחת חלק בדיונים להשגת הפסקת אש בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי. בשעות הצהריים שבו חברי המשלחת הישראלית למשא ומתן לישראל, אך לא נמסרה תגובה רשמית אודות תוצאותיו. בתוך כך, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, צפוי היה להיפגש היום אף הוא עם נשיא מצרים א-סיסי לדון עמו בנושא.

המנהרה דרכה חדרו המחבלים

בשעה 10:00 הבוקר החלה הפסקת האש ההומיניטרית של חמאס וישראל, לבקשת האו"ם. ההפוגה היתה צפויה להימשך עד השעה 15:00, אך כשעתיים לאחר מכן נורו שלוש רקטות לעבר המועצה האזורית אשכול והתפוצצו בשטחים פתוחים. 

בעזה ניצלו תושבים את ההפוגה כדי להצטייד במזון ומים, שהפכו למצרך נדיר ברצועה לאחר שהתקיפות של צה"ל פגעו בחלק מצינורות המים. בנוסף, תורים ארוכים השתרכו לכספומטים ותושבים רבים שבו לבתיהם על מנת לאמוד את הנזק. הזרוע הצבאית של חמאס הורתה לאנשיה עדיין לא לצאת ממחבואם.

פיצוץ בעזה (רויטרס)

בשעות הבוקר, רגע לפני כניסתה של הפסקת האש לתוקף, ריכז חמאס מאמצים לפגיעה בישראל. סמוך לשעה 04:00 לפנות בוקר תצפית של צה"ל זיהתה 13 מחבלים כשהם מנסים לצאת מפתח מנהרה סמוך לקיבוץ חולית. כוח צה"ל פתח לעברם באש בשילוב תקיפה מהאוויר. חלק מהמחבלים חוסלו ואחרים נמלטו חזרה לשטח הרצועה. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

שעות ספורות לאחר מכן שוגר מטח רקטות כבד לעבר אשקלון, גוש דן והשרון. ארבע רקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר באר שבע התפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים.

בדרך לרגיעה? (רויטרס)

ביום שלישי האחרון אישרה ישראל מתווה מצרי להפסקת אש, אולם החמאס המשיך בירי עשרות רקטות לעבר ישראלי ושעות ספורות לאחר מכן הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשוב ולתקוף ברצועה.