דיווח: חמאס מציע רגיעה לעשור

על פי ההצעה שפרסמו מקורות פלסטיניים, חמאס דורש בתמורה לנצירת האש שחרור אסירים, הסרת המצור, הקמת נמל ימי ונמל תעופה בינלאומיים ועוד שלל דרישות. בלייר ואבו מאזן מנהלים מגעים במצרים

שלל תנאים בתמורה לשקט (רויטרס)

מקורות פלסטיניים מדווחים כי חמאס והג'יהאד האסלאמי ניסחו הצעה שאם סעיפיה יתממשו - ייחתם הסכם רגיעה למשך תקופה של לא פחות מ-10 שנים. עד כה לא התקבל שום אישור רשמי למתווה, וספק אם בקשות הפלגים כפי שהן מוצגות ייצאו לפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סעיפי ההצעה:

  • הפסקה בו-זמנית של הלחימה.
  • נסיגה של הטנקים הישראלים לעמדות שהיו לפני מבצע "צוק איתן".
  • שחרור אסירים פלסטינים שנכלאו מאז 23 ביוני 2014 - תחילת מבצע "שובו אחים".
  • הסרת המצור במלואו ופתיחת כל המעברים ברצועת עזה.
  • הקמת נמל ימי בינלאומי ושדה תעופה בינלאומי; הפסקת טיסות ישראליות בשטחים פלסטיניים.
  • הרחבה של אזור הדיג לטווח של 10 קילומטרים מהחוף.
  • הסבה של מעבר רפיח למעבר בינלאומי, שעליו יפקח האו"ם ופריסת משקיפים בינלאומיים לאורך הגבולות.
  • ישראל תתחייב שלא לשבש או לסכל את פעילות ממשלת האחדות הפלסטינית.
  • ישראל לא תתערב בענייני הממשלה הפלסטינית.
  • אזורים תעשייתיים לאורך הגבול ייבנו מחדש וישוקמו.

ניתן לראות כי אין בהצעה התייחסות לאלמנטים של ביטחון הנוגעים לאינטרסים של ישראל. יחד עם זאת, לא ברור מה יעלה בגורלם של מאגרי הנשק וככל הנראה מדובר בניסיון בסיסי ביותר של הפלגים ברצועה להפריח "בלון ניסוי".

בלייר מנסה לקדם היוזמה המצרית, אבו מאזן ייצא לטורקיה

במקביל, שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר הגיע היום (ד') לקהיר ב"טיסת בזק" מתל אביב, במאמץ נוסף להקים את היוזמה המצרית להפסקת אש ואולי להוסיף לה שיפורים או שדרוגים, שבאמצעותם ניתן יהיה להגיע עם חמאס לרגיעה.

יחד עם זאת, צפוי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להגיע לאנקרה שבטורקיה כדי להיפגש עם ארדואן וככל הנראה גם עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. דוברו של אבו מאזן, נביל אבו-רודינה, ציין כי הנשיא הפלסטיני ייפגש עם מנהיגים שונים בעולם כדי להבטיח את הפסקת האש ולהשיב את השקט.

דיווח: "הצעה לרגיעה ל-10 שנים" (AP)

ובישראל נשמעים קולות הקוראים להרחיב את המבצע: שר החוץ אביגדור ליברמן ביקר הבוקר בבית שנפגע באשקלון ושב על עמדתו לפיה על צה"ל להגביר את התקיפות ולהרחיב את הפעולה. "כרגע לא ניתן להבטיח שגרה וחופש, קיץ לילדים ללא טיפול בקרקע, ללא מבצע קרקעי בתוך עזה", הדגיש שר החוץ. "אנחנו לא צריכים לשלוט בעזה ולהקים יישובים, אלא להבטיח שמחבלי חמאס יברחו או שייעצרו או שימותו".

ליברמן התייחס גם לפיטוריו של סגן שר הביטחון דני דנון, והדגיש כי למרות עמדתו התקיפה, הממשלה מדברת בקול אחד. "כולם רוצים להבטיח את ביטחון התושבים, אף אחד לא חולק על העמדה הזו", הדגיש. "לכל אחד יש עמדה שונה על איך להבטיח את זה. עמדתי לגבי עזה ידועה במשך שנים".