ראש הממשלה: "אם הירי יימשך - נחריף את המבצע"

במסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב הבהיר ראש הממשלה נתניהו כי ישראל מוכנה להחריף את הפעולה ברצועת עזה אם הירי יימשך. "נענינו להצעה המצרית כדי לתת הזדמנות לפירוז הרצועה מטילים, רקטות ומנהרות", אמר רה"מ. "אם חמאס לא יקבל את הפסקת האש, תהיה לנו כל לגיטימציה להרחיב את הפעולה"

הולכים להפסקת אש? ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בצהריים (ג') להחלטת הקבינט לקבל את המתווה המצרי להפסקת האש. "אם חמאס לא יקבל את ההצעה להפסקת אש, וכך זה נראה ברגע זה, לישראל תהיה כל לגיטימציה בינלאומית להרחיב את הפעולה הצבאית כדי להשיב את השקט הנדרש", אמר ראש הממשלה במסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב יחד עם שר החוץ הגרמני שטיינמאייר. במקביל, הירי מרצועת עזה לעבר הדרום, הצפון והמרכז נמשך גם לאחר קבלת החלטת הקבינט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מטרת מבצע 'צוק איתן' הייתה ונותרה להשיב את השקט לאזרחי ישראל, תוך פגיעה קשה בחמאס ובשאר ארגוני הטרור, ואכן בשבוע האחרון פגענו בהם באופן קשה ביותר וסיכלנו את הניסיונות לפגוע באזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה. "נענינו להצעה המצרית כדי לתת הזדמנות לטפל בפירוז הרצועה מטילים, מרקטות וממנהרות בדרכים מדיניות".

מארק רגב, יועץ ראש הממשלה לתקשורת בינלאומית, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס לאחר החלטת הקבינט: "אמרנו כל הזמן כי המטרה שלנו היא להביא שלום וביטחון לתושבי ישראל ולסיים את ירי הרקטות על ערי ישראל. אם הירי יימשך בכל זאת וחמאס ידחה את ההצעה המצרית, אנחנו מוכנים להמשיך את המבצע שלנו ולהגביר את הפעילות שלנו על מנת להגן על האזרחים שלנו".

פגיעת הרקטה באשדוד (גיא נובוטני, חדשות 2)

"ההצעה המצרית משאירה את חמאס פגוע"

בתום ישיבה שנמשכה כשעתיים, החליט הבוקר הקבינט להיענות בחיוב להצעה המצרית להפסקת אש בין ישראל לחמאס, הצעה שנכנסה לתוקפה בשעה 09:00 בבוקר. נציגי הזרוע הצבאית של החמאס טענו כי הארגון אינו מקבל על עצמו בשלב זה את תנאי המתווה המצרי. עם זאת, הבוקר אמר בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק כי הארגון עדיין מקיים התייעצויות וכי טרם התקבלה החלטה רשמית בעניין היוזמה המצרית.

המתווה המצרי התקבל בניגוד לדעתם של מספר שרים בכירים שקראו להמשיך בלחימה, כשגם בחמאס דחו פומבית את ההצעה והבטיחו להמשיך בירי לעבר ערי ישראל. בפתח ישיבת הקבינט אמר ראש הממשלה לשרים כי הדחייה הזו מוכיחה שמדובר בהצעה רעה לחמאס. שר הכלכלה בנט ושר החוץ ליברמן היו היחידים שהתנגדו לקבלת המתווה.

רקטה בשער הנגב (חדשות 2)

גורמים מדיניים בכירים הבהירו כי ישראל לא התנגדה להצעה מאחר וחמאס יוצא מהמבצע מוחלש וללא הישגים. "ההצעה המצרית לא נותנת לחמאס את מה שהוא רצה", הדגישו הגורמים הבכירים. "היא משאירה את חמאס פגוע, מבודד ומתקשה לגייס דעת קהל מקומית ועולמית".

בפיקוד העורף ובמשטרה מדגישים כי על האזרחים להישאר עירניים מאחר והירי עלול להימשך. "משטרת ישראל ערוכה לכל תרחיש. נמתין ונראה אם הפסקת האש אכן נכנסת לתוקף ומחזיקה מעמד. מהניסיון שלנו, זוהי התקופה הרגישה ביותר", הדגיש היום מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו.