מחלוקת בקבינט: איך תגיב ישראל?

בפתח הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני עקב מציאת גופותיהם של שלושת הנערים החטופים, אמר ראש הממשלה כי "הם נרצחו על ידי חיות אדם". במהלך הישיבה התעוררה מחלוקת בקבינט עד כמה יש להחמיר את התגובה נגד חמאס

ישיבת הממשלה (ארכיון) (רויטרס)

איך תגיב ישראל למציאת גופותיהם של הנערים? בתום ישיבת הקבינט המיוחדת והדחופה שהתכנסה הלילה (ג') בירושלים התעוררה מחלוקת בין האגף הנצי בממשלה לאגף המתון יותר לגבי אופי התגובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעתו של השר נפתלי בנט להחמיר את הצעדים נגד חמאס לא התקבלה לפי שעה. הקבינט יתכנס לישיבה נוספת מחר, לאחר הלוויותיהם של שלושת הנערים שנרצחו.

ככלל, בממשלה סבורים שהצעדים שננקטו עד כה מול חמאס לא נחשבים לחמורים במיוחד, וייתכן מאוד שישראל תגיב בחומרה. עם זאת, לא מדובר כרגע על צעדים חריגים שמוגדרים "שוברי שוויון" שישנו את המציאות באזור כולו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בצער כבד למציאתן של שלוש גופות הנערים החטופים והאשים את חמאס באחריות למותם: "חמאס אחראי, חמאס ישלם".

בפתח ישיבת הקבינט הדחופה שהתכנסה לאחר מציאת הגופות, אמר נתניהו: "ביגון כבד מאוד מצאנו הערב שלוש גופות, וכל הסימנים מצביעים על כך שאלו הגופות של שלושת נערינו החטופים- אייל, גיל-עד ונפתלי.

"בשם כל עם ישראל אני מבקש לומר למשפחות היקרות - לאימהות, לאבות, לסבתות ולסבים, לאחיות ולאחים - ליבנו שותת דם, העם כולו בוכה איתם. נביא את הבנים לקבר ישראל", הוסיף. לאחר מכן ציטט את שירו המפורסם של חיים נחמן ביאליק "על השחיטה": "נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן".

גורם ביטחוני בכיר אמר כי "חמאס הוכה קשות בשבועיים האחרונים. נמשיך ונרדוף אותו ונגבה ממנו מחיר כבד. הפיענוח המהיר של שב"כ, שבתוך יממה עלה על עקבות החוטפים, ביחד עם הלחץ הצבאי שהופעל בשטח, מנעו מצב שבו החוטפים יכלו להסתתר עם הגופות ולנהל משא ומתן על החזרתן. זה רק עניין של זמן עד שנגיע לרוצחים". הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ מסר גם הוא כי "המשימה לא תמה, אנחנו רק בחצי הדרך. המאמץ המודיעיני והמבצעי יושקע למציאת החוטפים. נשתמש בכל האמצעים כדי לשים יד על החוטפים".