בפעם האחרונה כנשיא: פרס ינאם בקונגרס

נשיא המדינה יהפוך לאחד משבעה אנשים בעולם שמחזיקים במדליית זהב מנשיא ארצות הברית וגם מהקונגרס, בפניו יישא היום פרס נאום אחרון כנשיא המדינה. אתמול נפגש פרס עם אובמה והשניים דנו במצב בעירק, בחטיפת הנערים וגם במסלול חדש לשחרור פולארד

פרס ואובמה (רויטרס)

נשיא המדינה שמעון פרס יקבל היום (ה') בוושינגטון במחווה נדירה מדליית זהב מהקונגרס האמריקני, ובכך יהפוך לאחד משבעה אישים בעולם שקיבלו את האות הזה וגם את מדליית החירות מנשיא ארצות הברית. פרס ינאם היום בפני שני בתי הקונגרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלילה נערכה לכבודו ארוחת ערב חגיגית בשגרירות ישראל בוושינגטון בהשתתפות שר האוצר האמריקני ג'ק לו, היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, סנאטורים וחברי קונגרס.

אתמול נפגש פרס בפעם האחרונה כנשיא עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, השיא בפגישות הפרידה של פרס עם מנהיגי העולם לפני שהוא מסיים את תפקידו. אובמה מכבד מאוד את דעתו גם בעניינים שאינם קשורים לישראל באופן ישיר - כמו המשבר בעירק, נושא מרכזי בשיחה בין השניים. פרס אמר לאובמה כי שמירה על עירק מאוחדת אינה אפשרית, וכי בפועל קיימת מדינה ששמה כורדיסטן. לדברי פרס, הליגה הערבית היא שצריכה להתערב במצב בעירק.

בעניין חטיפת שלושת הנערים ביהודה ושומרון אמר אובמה לפרס: "ליבנו איתכם, נעשה הכול כדי להשיב אותם". פרס התייחס גם למשא ומתן ואמר כי "חמאס הוא אויב ונילחם בו, אבו מאזן הוא שותף ויש לחזק אותו", לא בדיוק הקו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

גם נושא שחרורו של המרגל יונתן פולארד עמד על הפרק, ופרס העלה בזהירות הצעה למסלול חדש שיוביל לבקשה שתקצר את עונשו באמצעות חנינה. אובמה ציין כי הוא יעביר את הבקשה לתובע הכללי שידון בכך, כלומר לא הביע מיד נכונות לשחרר את פולארד, דבר שככל הנראה כבר לא יקרה במהלך כהונתו של פרס.