"אירוע נדיר בתולדות הדמוקרטיה"

לאחר פשיטת צה"ל על המאווי מרמרה לפני ארבע שנים, נקרא שגריר טורקיה לשיחה אצל סגן שר החוץ לשעבר איילון. כעת הוא מדבר לראשונה עם כלי תקשורת ישראלי על השיחה שנחרטה אצל הציבור כתקרית "הכסא הנמוך"

אחמט אוז צ'לקול היה השגריר האחרון של טורקיה בישראל. כעת, עם פרישתו לגימלאות, הוא מפרסם ספר על המשבר בין שתי המדינות. אלא שיותר מכל, נראה שמי שהפך קורבן לתקרית "הכסא הנמוך" מבקש להציג את גרסתו לפרשה המשפילה שדבקה בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"למרבה הצער הכול תוכנן מראש", אמר השגריר בריאיון ראשון ונדיר לטלוויזיה הישראלית שהעניק לחדשות 2 בחלוף שנים מהתקרית. "זה היה ביקור נימוסין ונאמר לי ששום סוגייה לא תידון שם, סיפר השגריר. "למען האמת, לא שמתי לב לשום דבר יוצא מגדר הרגיל כי זה היה חדר קטן מאוד".

לדברי השגריר לשעבר צ'לקול, רק לאחר האירוע התברר לו שזו הייתה מזימה והכול תוכנן מראש. "הוא בירך אותי בלבביות, לחצנו ידיים, ובמשדרי הטלוויזיה זה נראה כאילו אני מחכה זמן רב מדי להיכנס לחדר וזה לא היה נכון".

"הבנתי מה קרה אחרי שחזרתי לשגרירות, כי הטלפון התחיל לצלצל, והייתי די מופתע כי חשבתי שזאת הייתה פגישה לבבית", הודה צ'לקול. "מעולם לא דיברתי איתו על האירוע. הוא כמובן כתב לי מכתב התנצלות".

מתראיין לראשונה מאז התקרית. צ'לקול וערד (חדשות 2)

"ההליך המשפטי והליך הפיוס עשויים לקרות במקביל"

"לצערי הייתה לתקרית הזו השפעה על היחסים בין טורקיה לישראל", טען השגריר הטורקי לשעבר. "התקרית זכתה אז לתשומת לב תקשורתית רבה מדי וזאת אחת הסיבות שאני רוצה לשים את הדברים כהווייתם בספר שלי".

"לצערי, נעשה כל מאמץ מצדם כדי שאני לא אבין מה קורה במהלך האירוע עצמו, כדי שאני לא אוכל להגיב". השגריר הטורקי לשעבר סבור כי אם מארחיו היו יודעים שהוא ער למתרחש וכי הוא מבין שמדובר במפגש מבוים, לבטח היו מצפים שיגיב באותו הרגע. "בתולדות הדמוקרטיה זה ודאי אחד האירועים הנדירים ביותר - סגן שר רקם מזימה נגד שגריר", אומר השגריר בדימוס בחיוך רחב.

צ'לקול מאשר שכולם ציפו לפעולה כלשהי נגד ספינת המרמרה, "אבל לא ציפו לפשיטה צבאית על הספינה עצמה, שהתוצאה שלה תהיה נפגעים", הוא מבהיר.

ובינתיים, נתניהו התנצל על התקרית וארדואן קיבל את מבוקשו, אבל בית המשפט באיסטנבול ביקש לעצור את מפקדי צה"ל האחראים לפעולה. "ההליך בבית המשפט הוא הליך עצמאי", מסביר השגריר הטורקי לשעבר. "קשה לממשלה להתערב בהליך המשפטי. אבל לפי הבנתי ההליך המשפטי והליך הפיוס עשויים לקרות במקביל".