קרי על המו"מ עם אירן: "אין דחיפות, חייבים הסכם טוב"

מזכיר המדינה האמריקני משגר מסר מרגיע לפיו ארצו לא תתפשר בנוגע להסכם הגרעין עם אירן. הוא הגדיר את השבועות הקרובים כ"קריטיים" להמשך המו"מ ואמר: "אם לא היינו חושבים שיש לאן להתקדם, היינו כבר חותמים על עסקה"

מזכיר המדינה, ארכיון (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נפגש היום (שבת) עם מקבילו הצרפתי לורן פאביוס ודן עמו על המשא ומתן הנמשך עם אירן סביב סוגיית הגרעין. במסיבת עיתונאים שקיימו השניים הם הודו כי עדיין קיימים פערים גדולים בין הצדדים שעליהם יש לגשר, אך הביעו תקווה כי יצליחו להגיע להסכם עד סוף החודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נרשמה התקדמות במספר נושאים, אבל עדיין קיימים גם חילוקי דעות", הצהיר שר החוץ הצרפתי, לקראת סבב נוסף של שיחות שצפוי להתחדש ב-15 במרס. קרי מנגד הבהיר כי על אירן עדיין להוכיח לעולם מעבר לכל ספק כי אין בכוונתה לפעול להשגת נשק גרעיני.

"אנחנו עומדים בפני כמה שבועות קריטיים במיוחד", אמר מזכיר המדינה האמריקני. "אבל אנחנו לא חשים בדחיפות כזו שעלינו להשיג כל הסכם, עלינו להשיג את ההסכם הנכון". קרי הוסיף כי ארה"ב וצרפת מסכימות ביניהן באשר לדרך שבה צריך להתנהל המשך המו"מ.

"אם לא היינו חושבים שיש עוד לאן להתקדם בהסכם, היינו חותמים כבר על עסקה", אמר קרי. "אנחנו מאמינים שעדיין קיימים פערים שיש לסגור, ישנם דברים שעלינו לעשות על מנת לחזק את ההסכם, אנחנו מודעים לכך".

בישראל עוקבים בדאגה, ארכיון (רויטרס)

האיחוד האירופי: "הסכם טוב נמצא בטווח יד"

מטרת המשא ומתן, שאחריו עוקבים בישראל בדאגה, היא לשכנע את אירן לרסן את תכנית הגרעין שלה בתמורה להקלה בסנקציות שפגעו אנושות בכלכלת המדינה. בשבוע שעבר הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנאומו מעורר המחלוקת בפני הקונגרס, את עמדת הממשל הישראלי לפיה ההסכם הנוכחי אינו כזה המונע מאירן להמשיך בשאיפותיה הגרעיניות.

אתמול התייחסה למגעים גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני: לדבריה, "הסכם טוב עם אירן נמצא בטווח ידינו". במהלך מסיבת עיתונאים הבהירה מוגריני כי היא מחויבת להביא את השיחות לפתרון מוצלח עבור כל הצדדים.

"לא הולך להיות הסכם אם הוא לא יהיה הסכם טוב", הבהירה מוגריני - בתשובה לדאגות שהשמיע נתניהו במהלך נאומו בקונגרס. "זה המסר שאנחנו מעבירים לכל חברינו וידידינו". לדבריה, "הקילומטר האחרון" של השיחות יעסוק יותר בסוגיות פוליטיות מאשר במגעים טכניים.