לפיד: "אם ינסו לספח יישובים –נפיל את הממשלה"

שר האוצר ויו"ר יש עתיד נאם בכנס הרצליה וסיפק שורה של הצהרות חריפות. הוא קרא להיפרד מהפלסטינים, להקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות, ולקבוע גבולות לפני שיהיה מאוחר מדי. לפיד טען שהמשבר עם ארה"ב הוא תוצאה של "יחס מזלזל" והשיב לשאלה איפה הכסף? "קבור בין איתמר ליצהר"

יו"ר יש עתיד, שר האוצר יאיר לפיד, התייצב היום (א') על בימת כנס הרצליה במרכז הבינתחומי ושרטט את קווי משנתו המדינית כשהוא לא חוסך בהצהרות חריפות. הוא קרא להקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות, ללכת לפתרון של שתי מדינות, לפני שיהיה מאוחר מדי, לשרטט בהקדם את הגבולות של ישראל, מתח ביקורת על היחסים עם ארה"ב וגם הזהיר: "אם יהיה נסיון לספח אפילו ישוב אחד באופן חד צדדי יש עתיד לא רק תפרוש מהממשלה - היא תפיל אותה". את הנאום העברנו בשידור חי באתרי חדשות 2 online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נדמה לי שכל אדם באולם הזה מכיר בכך שהתהליך המדיני הגיע למבוי סתום", אמר לפיד בפתח נאומו. "בזירה הבינלאומית אנחנו מפסידים ב-blame game, אבל אלמלא העימות המיותר שלנו עם האמריקאים, יש להניח שהיינו מצליחים להסביר לקהילה הבינלאומית את הסיבה לכך שאבו מאזן חושש כל הזמן מהתקדמות השיחות. הסיבה היא שאבו מאזן יודע היטב מה שישראלים רבים מעדיפים לשכוח - שהסדר מדיני הוא לא מחיר שאנחנו מוכנים לשלם, אלא אינטרס ישראלי מובהק".

שר האוצר קרא לממשלה שלא להרים ידיים. "גם אם המתכונת הנוכחית נכשלה, אסור ליצור ואקום מדיני, מפני שכל ואקום סופו להתמלא והוואקום הזה יתמלא בטרור, בבידוד בינלאומי, בנזק כלכלי ובאיומים ביטחוניים. עלינו לעשות ככל שביכולתנו כדי לחזור לשולחן המשא ומתן, להדק מחדש את שיתוף הפעולה שלנו עם האמריקאים, ולצרף לשיחות גם את מדינות ערב המתונות, המעוניינות ליצור איתנו ציר חוסם איראן", הצהיר יו"ר יש עתיד.

לדבריו, כדי להגיע למצב כזה על ישראל להפסיק לדון בשאלות: מה רוצים הפלסטינים, או איזה מתווכים הם האמריקנים, אלא להתמקד בשאלה: מה רוצה מדינת ישראל?

"אם לא ניפרד, נאבד זהותנו". נתניהו ואבו (AP)

"לא נישואין עם הפלסטינים - הסכם גירושין"

"התשובה בעיני היא שאנחנו רוצים שני דברים: ביטחון והיפרדות", הדגיש לפיד ופירט את משנתו: "אנחנו צריכים להשאיר בידינו את כל האפשרויות לפעול בשטח כדי לשמור על חיי אזרחי ישראל. הדבר השני, הוא שאנחנו רוצים ליישם את עקרון שתי המדינות ולהיפרד מן הפלסטינים. לא מסיבת נישואין אנחנו מחפשים עם הפלסטינים, אלא הסכם גירושין".

הוא ציין כי ישראל "לא צריכה לשלוט ב-4 מיליון פלסטינים, שבעוד דור יכפילו את מספרם. ישראל היא מדינה חזקה עם כלכלה חזקה, אבל אם לא ניפרד מהפלסטינים, נאבד גם את הזהות היהודית של מדינת ישראל וגם את היתרון היחסי שלנו על מדינות האזור".

יו"ר יש עתיד תקף בחריפות את הקריאות לסיפוח חד-צדדי של ההתנחלויות. "גורמי ימין קיצוני דוחפים אותנו לעבר רעיונות הזויים של סיפוח שיובילו אותנו אל האסון הקרוי מדינה דו לאומית", אמר. "אני לא יודע אם מדובר בתרגיל ביחסי ציבור או בכוונה אמיתית, אבל אנחנו לא ניתן לזה לקרות".

"לקבוע גבולות עכשיו" (חדשות 2)

"על ישראל לקבוע את גבולותיה"

"אם לא תוקם מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, במוקדם או במאוחר יבואו אלינו הפלסטינים, בגיבוי מלא של אומות העולם, ויאמרו לנו: 'הבנו שאתם לא מתכוננים לתת לנו מדינה משלנו, אז תנו לנו לפחות להיות אזרחים של ממש'. 4 מיליון פלסטינים יבקשו מאתנו ביטוח בריאות וביטוח לאומי, חינוך ודמי אבטלה וזכות הצבעה. אם נגיד כן, נפסיק להיות מדינה יהודית. אם נגיד לא, נפסיק להיות מדינה דמוקרטית".

שר האוצר הצהיר כי על ישראל לקבוע את גבולותיה. "אנחנו יכולים לשנות את ההיסטוריה, אבל לא את הגיאוגרפיה. השטח אינו עומד להשתנות. אין שום סיבה להמשיך להתחמק מהצורך לשרטט את גבולותיה העתידיים של מדינת ישראל", אמר. "לסיבוב הבא של המשא ומתן ישראל צריכה להגיע עם מפות מפורטות".

בשלב זה הציג את תכניתו המדינית לפי שלושה שלבים: "בשלב הראשון, 'שלב ההיערכות', תיסוג ישראל משטחים שאינם מחייבים פינוי ישובים, תוך שהיא שומרת על זכותה לפעילות בטחונית בכל שטחי הרשות. מהלך זה יתבצע תוך כדי הקפאת בניה מחוץ לגושי ההתיישבות".

את השלב השני כינה: שלב בניית האמון. "בשלב זה תתכנס ישראל לגושי הישובים תוך פינוי ההתנחלויות המבודדות. ישראל תשמור גם בשלב השני על זכותה לפעילות בטחונית בשטחי הרשות בעודה פורסת את סידורי הבטחון החדשים בתיאום עם האמריקאים. במהלך שלב זה יתקיימו שיחות ישירות בתיווך אמריקאי, ברמאללה ובירושלים, על גבולות הקבע".

יו"ר יש עתיד הציג את השלב השלישי בתכניתו, "שלב ההתאמות" והסביר: "בשלב זה יבוצעו התאמות הגבול האחרונות בין שתי המדינות, כולל חילופי שטחים, ויחלו השיחות בנושאי הליבה".

"להקפיא את הבנייה" (רויטרס)

"להקפיא את הבניה מחוץ לגושי ההתנחלויות"

"המפה הסופית תהיה תוצר של משא ומתן שיש לנהל אותו כפי שמנהלים משא-ומתן במזרח התיכון: בחשדנות, מתוך תפיסה בטחונית נוקשה ולמול מבחני ביצוע קפדניים", הוסיף.

לדברי לפיד, הסיבה שעד כה לא שורטטו מפות הגבולות, היא שהן מגלמות בתוכן את הצורך להקפיא את הבניה מחוץ לגושי ההתיישבות. "הקפאה כזו אינה איום עלינו, ואינה ויתור מצידנו. זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות", הבהיר. "אין שום סיבה להמשיך להקים התנחלויות באיזורים שלא ייישארו בתחומי מדינת ישראל בשום הסכם עתידי, או להשקיע מיליארדים בתשתיות שאותן בסופו של דבר ניתן במתנה לפלסטינים. אני מעדיף להשקיע את הכסף בשיפור חייהם של ילדי ישראל, לא בשיפור חייהם של ילדי הפלסטינים".

יו"ר יש עתיד טען כי מאז שנכנסה מפלגתו לממשלה היא מנהלת "מאבק לעתים סיזיפי, נגד הבניה מחוץ לגושי ההתיישבות. "אין לי שום בעיה עם הבניה בגוש עציון או בשכונת גילה אשר בירושלים, אבל הבניה בהתנחלויות המבודדות גורמת לנו נזק בינלאומי שהולך ומחמיר, ונזק כלכלי שכל אזרח ישראלי מרגיש בכיסו".

לדבריו, ההתנחלויות עולות לישראל ביוקר. " איפשהו בין איתמר ליצהר קבור הכסף שיכול היה לשמש לנו לכיתות קטנות יותר, לשירותי בריאות טובים יותר, לצמצום אי השיוויון בחברה הישראלית וגם לכיפות ברזל ולטילי חץ 3 ולהתעצמותו של צה"ל", אמר.

לפיד ציין כי קשה לו להאשים את המתנחלים שבאים מתוך תפיסה הרואה בבנייה צו אלוהי. "אבל מה שהפך את הרעיון הדתי הזה לאפשרות מעשית הוא היעדר מדיניות מוסכמת, החלטית וקוהרנטית של כל ממשלות ישראל", טען.

"משבר חסר תקדים עם ארה"ב" (אבי אוחיון לע"מ)

"משבר חסר תקדים עם ארה"ב - בגלל יחס מזלזל"

אז פנה יו"ר יש עתיד ותקף גם את השמאל הקיצוני. "השמאל הישראלי אוהב לחשוב על עצמו כנאור, אבל גם אצלו התפיסה אינה מדינית אלא משיחית", הצהיר. "מי שאינו רואה הבדל בין יצהר לשכונת גילה בירושלים אינו מקרב את הסיכוי לשלום אלא מרחיק אותו".

לבסוף, התייחס למשבר עם ארה"ב ומתח ביקורת על התנהלות הקהילה הבינלאומית אל מול ממשלת האחדות הפלסטינית. "תגובתן של ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי להקמת ממשלת הפיוס הפלסטינית היא תזכורת נוספת לכך שהעולם השתנה", ציין. "העובדה שהממשל האמריקאי החליט, בניגוד לעמדתנו, לפתוח בדיאלוג עם ממשלת החמאס-פת"ח היא הוכחה נוספת, למי שהיה זקוק להוכחה כזו, לכך שאנחנו נמצאים במשבר חסר תקדים ביחסינו עם ארצות הברית. המשבר הזה הוא תוצר של התנהלות בעייתית ולעתים מזלזלת מצידנו, אבל עדיין אפשר - וצריך - להחזיר את היחסים המיוחדים שלנו עם ארצות הברית למסלול הנכון. זה יהיה הצעד הראשון בדרך חזרה לשולחן המשא ומתן".