מייקל אורן על הבנייה בשטחים: "גול עצמי לישראל"

שגריר ישראל בארה"ב לשעבר מתח ביקורת על ההחלטה לפרסם מכרזי בנייה למאות יחידות מעבר לקו הירוק והזהיר כי היא תגרום לבידוד ישראל בעולם. אורן קרא לממשלה ליזום מהלך מדיני פורץ דרך להתכנסות בגושים וקביעת הגבולות

בארה"ב כועסים (רויטרס)

לביקורת הבינלאומית על ישראל בעקבות ההכרזה על מכרזי הבנייה למאות יחידות דיור חדשות בשטחים מצטרף גם שגריר ישראל בארה"ב לשעבר מייקל אורן, שהגדיר את המהלך "גול עצמי" של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתכנית "גומרים הולכים" עם אודי סגל ודני סידס ברדיו תל אביב אמר השגריר לשעבר כי החלטת הממשלה על בנייה מחודשת תבודד את ישראל בעולם, וקרא ליזום מהלך לקביעת גבולות והתכנסות לגושים ביוזמה דיפלומטית פורצת דרך. אורן הוסיף כי ההכרזה על הבנייה גבתה מחיר ציבורי ומדיני.

דברי השגריר לשעבר מגיעים על רקע המשבר המדיני המחריף בין ישראל לארה"ב. בירושלים טוענים שוושינגטון לא עמדה בהתחייבויות שלה שלא להכיר בממשלת פת"ח-חמאס ומנגד, זועמים בוושינגטון על המכרזים לבנייה בהתנחלויות.

"גול עצמי", מייקל אורן (רויטרס)

סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, מארי הארף, הביעה את התסכול האמריקני מההחלטה הישראלית ואמרה: "אנחנו מאוכזבים עמוקות בעקבות הודעה על בנייה נוספת בהתנחלויות, זאת לאחר שאמרנו באופן עקבי שהצעדים הללו אינם מועילים להשגת הסכם"

באיחוד האירופי השמיעו קולות דומים, וקראו לישראל לשקול מחדש את ההחלטה. "אנו דוחקים ברשויות בישראל להפוך את ההחלטה ולהפנות את כל המאמצים למציאת דרך לחזור לשיחות השלום", נכתב בהודעה רשמית מטעם האיחוד.

הביקורת בעולם מגיעה לאחר שמשרד השיכון פרסם ביום רביעי מכרזים לבניית 1,500 יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון ובירושלים. על פי התכנון, 223 יחידות ייבנו באפרת, 484 בבית"ר עילית, 38 יחידות באדם, 76 יחידות באריאל ו-400 יחידות בשכונת רמת שלמה בירושלים.

"המהלך הוא תגובה ציונית הולמת לממשלת הטרור הפלסטינית", אמר שר השיכון אורי אריאל עם פרסום המכרזים. "אני מאמין שהשיווקים הללו יהיו רק ההתחלה".