"ארה"ב ניהלה שיחות חשאיות עם חמאס"

מה עומד מאחורי שיתוף הפעולה האמריקני עם ממשלת האחדות? אתר אמריקני מדווח כי במשך ששת החודשים האחרונים ניהלה וושינגטון ערוץ חשאי של מגעים עם הנהגת חמאס מחוץ לעזה. במהלך השיחות סיפק הארגון ערבויות שיאפשרו תמיכה אמריקנית בממשלה החדשה

מגעים חשאיים עם חמאס? קרי ואובמה, ארכיון (AP)

דיפלומטים בכירים טוענים כי במהלך ששת החודשים האחרונים ניהלה ארה"ב שיחות חשאיות עם חמאס כדי לדון על תפקידם בממשלת האחדות הפלסטינית העתידית - כך מדווח היום (ה') האתר "באזפיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הגורמים, המקורבים לשיחות, מדובר בפגישות שהתקיימו בין מתווכים אמריקניים והנהגת חמאס, החיים מחוץ לרצועת עזה במדינות צד שלישי, ממצרים, קטאר ועד ירדן. עוד, לטענתם, הנושאים שנכללו בשיחות היו הסכם הפסקת האש עם ישראל וממשלת האחדות בין חמאס לפת"ח - שהוכרזה באופן רשמי השבוע.

במהלך השיחות, לפי הדיווח, חמאס נתן לארה"ב ערבויות שאפשרו לאמריקנים לתמוך בממשלת האחדות, למרות לחצים כבדים מצידה של ישראל לגנותה.

לדברי הדיפלומטים, הערבויות הללו כללו מחוייבות לשמירת הסכם הפסקת האש עם ישראל. "הממשל שלנו היה צריך לשמוע מהם כי ממשלת האחדות הזו תתקדם אל עבר בחירות דמוקרטיות ופתרונות בדרכי שלום באזור כולו", אמר גורם אמריקני המעורה במגעים, שביקש להישאר אנונימי.

ההכרזה על ממשלת האחדות

"חשוב לשמור על נתיב ההידברות הזה"

עמדתה הרשמית של ארה"ב היא כי לא ניהלה ולא תנהל שיחות עם חמאס, עד שתנאי קדם מסויימים יתקיימו. "חשוב היה לשמור על נתיב ההידברות הזה", הבהיר הגורם האמריקני.

סגנית דוברת מזכיר המדינה האמריקני, מארי הארף, הכחישה את הדיווח. "ההצהרות האלה הן לחלוטין לא נכונות", אמרה הארף ל"באזפיד". "אין דבר כזה ערוץ חשאי. עמדתנו ביחס לחמאס לא השתנתה".

במסיבת עיתונאים אתמול אמרה הארף: "כמו שכולם יודעים, חמאס הוא ארגון טרור. ארה"ב לא תספק לו סיוע. מזה שנים ארוכות של מדיניות, אין לנו כל מגע עם חמאס. איש מחברי חמאס, או שרים שמקושרים לחמאס, הם חלק מהממשלה הזו".

מחאה על ההכרה הבינלאומית (AP)

שפירו: "לא נעבוד עם ממשלת חמאס"

אתמול, יומיים אחרי ההכרזה על ממשלת האחדות של פת"ח וחמאס, הבהיר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי "הממשל האמריקני יעבוד עם הממשלה הפלסטינית החדשה". "על סמך מה שאנחנו יודעים עכשיו לגבי הרכבה של ממשלת הטכנוקרטים הזאת, זה שאין בה שרים הקשורים לחמאס. נעבוד איתה לפי הצורך ובאופן הולם ונעריך אותה מדי יום ביומו", הסביר.

ככל הנראה, הדברים לא שמחו את ראש הממשלה נתניהו, ששב ומחה על ההכרה הבינלאומית בממשלת האחדות. בשיחה עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד הדגיש ראש הממשלה כי "אף מדינה לא הייתה מוכנה שארגון טרור יהיה חלק מהממשלה שלה".

אמש פרסם משרד השיכון מכרזים לבניית 1,500 יחידות דיור בשטחים בצעד שלדברי שר השיכון, אורי אריאל, הוא "תגובה ציונית הולמת לממשלת הטרור הפלסטינית".

הבוקר טען שגריר ישראל בארה"ב דן שפירו בריאיון לגלי צה"ל כי דבריו של קרי לא הובנו כהלכה. "קרי אמר שזאת לא הכרה בממשלת האחדות של פת"ח וחמאס, קיבלנו החלטה להמשיך ולעבוד עם הממשלה הטכנוקרטית שתקום", אמר שפירו והבהיר: "לא נעבוד עם ממשלה בה יושב ארגון חמאס".