ישראל: מאוכזבים עמוקות מהתגובה האמריקנית לאחדות הפלסטינית

גורמים בישראל הביעו את אכזבתם מההכרזה האמריקנית על שישתפו פעולה עם ממשלת פת"ח-חמאס. "אם ארה"ב רוצה לקדם שלום, עליה לומר לאבו מאזן להתנתק מחמאס", אמרו. השר ארדן: "התמימות האמריקנית שוברת שיאים"‎

אכזבה בישראל, ארכיון (רויטרס)

שעות ספורות לאחר שהממשל האמריקני הודיע כי הוא מתכוון לעבוד יחד עם הממשלה הפלסטינית החדשה ולהמשיך להעניק סיוע לרשות הפלסטינית, בישראל מביעים אכזבה מההודעה שמכשירה שיתוף פעולה עם חמאס, ארגון שבמצעו מתנגד לעצם קיומה של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מאוכזבים עמוקות ממחלקת המדינה האמריקנית", נכתב בהודעה בשם גורמים מדיניים בישראל. "הממשלה הפלסטינית היא ממשלה המגובה על ידי חמאס, ארגון טרור המחויב להשמדתה של ישראל. אם הממשל האמריקני רוצה לקדם את השלום, הוא צריך לקרוא לאבו מאזן לסיים את הברית עם חמאס ולחזור לשיחות שלום עם ישראל".

עוד הוסיפו הגורמים כי בעצם ההסכמה לפעול בשיתוף פעולה עם הממשלה הפלסטינית החדשה, הממשל האמריקני "מאפשר לאבו מאזן להאמין כי זה מקובל להקים ממשלה עם ארגון טרור".

גם השר גלעד ארדן, חבר הקבינט הביטחוני-מדיני התייחס להודעה האמריקנית וטען כי היא נובעת מתמימות אמריקנית. "לצערי, התמימות האמריקנית שוברת שיאים", אמר ארדן. "שיתוף פעולה עם חמאס, המוגדר בארה״ב כארגון טרור הרוצח נשים וילדים, אינו מתקבל על הדעת. הכניעה האמריקנית פעם אחר פעם לתכתיבים הפלסטינים פוגעת קשות בסיכוי לשוב אי פעם למשא ומתן ותגרום לישראל לנקוט בצעדים חד צדדיים בכדי להגן על אזרחיה מממשלת הטרור שהקים אבו מאזן".

הדברים שהציתו את התגובה הישראלית החריפה נאמרו זמן על ידי דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי, שבתדרוך עיתונאים הודיעה כי "בהתבסס על מה שאנחנו יודעים, אנחנו מתכוונים להמשיך ולעבוד עם הממשלה (הפלסטינית), אבל אנחנו נבחן היטב כדי להבטיח שהיא עומדת בעקרונות שאבו מאזן דיבר עליהם".

במחלקת המדינה הבהירו כי ימשיכו לבחון את הרכב הממשלה החדשה ואת המדיניות שלה. "אם יהיה צורך, נשנה את המדיניות שלנו בהתאם", הבטיחה סאקי.

אבו-מאזן והנייה, ארכיון (רויטרס)

נתניהו: "אבו מאזן אמר כן לטרור ולא לשלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לפיוס הפלסטיני וטען כי "אבו-מאזן אמר כם לטרור ולא לשלום". יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הצטרף לדברים כשטען כי "מדובר בממשלה של טרוריסטים בחליפות שהקימו פתח יחד עם חמאס". במקביל, החליט הקבינט המדיני-ביטחוני שלא לנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית בשל חלקו של חמאס, והסמיך את נתניהו להטיל סנקציות נוספות על הרשות הפלסטינית.

"זהו המשך ישיר למדיניות סרבנות השלום של אבו-מאזן", אמר נתניהו. "בעוד שישראל ביצעה צעדים אמיצים וכואבים למען התהליך המדיני וממשיכה להיות מחויבת לשלום, אבו-מאזן סירב להאריך את המו"מ, דחה את מסמך המסגרת האמריקני, ממשיך להסית נגד ישראל, הצטרף חד צדדית לאמנות האו"ם ועתה גם כרת ברית עם ארגון הטרור חמאס, שאחראי לרצח יותר מאלף ישראלים חפים מפשע, ולירי של אלפי טילים לערי ישראל".