ארה"ב: "נעבוד עם הממשלה הפלסטינית החדשה"

אחרי ההכרזות בישראל כי הממשלה הפלסטינית החדשה אינה שותפה לשלום, בארה"ב אומרים כי הם מוכנים לעבוד עם הממשלה הפלסטינית, שכוללת בתוכה את החמאס, אך הם יפקחו על עבודתה כדי לראות שהיא עומדת בקריטריונים שהציג אבו מאזן

אבו מאזן מציג הממשלה, היום (חדשות 2)

הממשל האמריקני הודיע הערב (ב') כי הוא מתכוון לעבוד ביחד עם הממשלה הפלסטינית החדשה ולהמשיך להעניק סיוע לרשות הפלסטינית. עם זאת הבטיחו בארה"ב לעקוב מקרוב אחר המדיניות של ממשלת האחדות של פת"ח וחמאס. הדברים נאמרו לאחר שבצהריים הכריז יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על הקמת ממשלת אחדות. העמדה האמריקנית מנוגדת לזו הישראלית שלא מכירה בממשלה החדשה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בהתבסס על מה שאנחנו יודעים, אנחנו מתכוונים להמשיך ולעבוד עם הממשלה, אבל אנחנו נבחן היטב כדי להבטיח שהיא עומדת בעקרונות שאבו מאזן דיבר עליהם היום", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי בתדרוך בוושינגטון.

"אנחנו נמשיך לבחון את הרכב הממשלה ואת המדיניות שלה, ואם יהיה צורך נשנה את המדיניות שלנו בהתאם", הוסיפה.

אתמול שב והדגיש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי את הדרישה האמריקנית מהממשלה החדשה למחויבות להסכמים הקיימים ולהכרה בישראל, כמו גם לפעולה בדרכים לא אלימות.

נתניהו: "אבו מאזן אמר כן לטרור ולא לשלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הקבינט היום כי "אבו מאזן אמר כן לטרור ולא לשלום". יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט הוסיף :"זו ממשלת טרוריסטים בחליפות שהקימו פתח יחד עם חמאס". במקביל, החליט הקבינט המדיני-ביטחוני ש"לא לנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שנשענת על חמאס" והסמיך את נתניהו להטיל סנקציות נוספות על הרשות הפלסטינית.

 "זהו המשך ישיר למדיניות סרבנות השלום של אבו מאזן", אמר נתניהו. "בעוד שישראל ביצעה צעדים אמיצים וכואבים למען התהליך המדיני וממשיכה להיות מחויבת לשלום, אבו מאזן סירב להאריך את המו"מ, דחה את מסמך המסגרת האמריקני, ממשיך להסית נגד ישראל, הצטרף חד צדדית לאמנות האו"ם ועתה גם כרת ברית עם ארגון הטרור חמאס, שאחראי לרצח יותר מאלף ישראלים חפים מפשע, ולירי של אלפי טילים לערי ישראל".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "20 שנים אחרי הסכם אוסלו ותשע שנים אחרי ההתנתקות, אג'נדת המדינה הפלסטינית התרסקה היום לתוך קיר המציאות. באמנת חמאס מופיעים המשפטים המזוויעים שקוראים ל'הרג היהודים המתחבאים מאחורי העצים והאבנים', ולכן הממשלה הזו אינה לגיטימית. לפיכך, ממשלת ישראל החליטה פה אחד שלא להכיר בה ולא לקיים עמה מגע. הגיע הזמן לצאת ממגננה למתקפה ולעשות מה שטוב לישראל".

"הקוורטט והחרטט"

גם שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס בעקיפין לנושא במהלך הרצאה במהלך שנערכה היום במרכז הבינתחומי הרצליה: "כשמדברים על הסדר זה קודם כל הסדר אזורי - יחסי מסחר עם העולם הערבי המתון. קו ההפרדה האמיתי היום זה מתונים מול קיצונים. כשמדברים על יחסים דיפלומטיים עם קטאר, עומאן, כווית, ערב הסעודית- זה מציאות אחרת.

"העובדה שנוכל לטוס ישירות מתל אביב לדוחא ולעשות איתם עסקים זו מציאות אחרת לגמרי. יכולת האילתור שלנו יחד עם העוצמה הכלכלית של מדינות ערב מתונות יעשה שינוי גדול. הרבה יותר חשוב להגיע להסדר עם אותן מדינות מתונות. נגיע למציאות אחרת ולא נצטרך את הקוורטט והחרטט".