קרי לאבו מאזן: מודאגים מהרכב ממשלת האחדות

שעות ספורות לפני ההכרזה על הממשלה הפלסטינית החדשה, שוחח אבו מאזן עם מזכיר המדינה האמריקני קרי והבהיר כי הממשלה תכיר בישראל ומחויבת להסכמים הקיימים. בכיר אמריקני: לא נכיר בממשלה בשלב ראשון

אבו מאזן ניסה להרגיע את קרי. ארכיון (רויטרס)

מתיחות מדינית לקראת הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח הלילה (ב') עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן והביע בפניו דאגה מהרכב הממשלה החדשה. אבו מאזן ניסה להרגיעו והבהיר כי מדובר ב"עניין פנימי" שלא אמור להשפיע על הקשרים הדיפלומטיים הקיימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא", אבו מאזן אמר שהממשלה החדשה "תורכב מגורמים עצמאיים ותייצג את האג'נדה הפוליטית שלי", וציין כי לא מדובר בהשתלטות של החמאס על מוסדות השלטון.

קרי, לעומתו, שב והדגיש את הדרישה האמריקנית מהממשלה החדשה למחויבות להסכמים הקיימים ולהכרה בישראל, כמו גם לפעולה בדרכים לא אלימות. ג'ן סאקי, דוברת מחלקת המדינה, מסרה כי אבו מאזן הבהיר לקרי ש"הממשלה החדשה תהיה מחויבת לעקרונות אלה". גורמים בארה"ב הבהירו בימים האחרונים שלא יכירו בממשלה הפלסטינית הנתמכת בידי חמאס בשלב ראשון.

במקביל, בתקשורת הפלסטינית צצו דיווחים על מחלוקות פנימיות בין החמאס לפת"ח: על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", רשימת השרים שונתה במשך ארבע פעמים ביממה האחרונה. עם זאת, לאחר מספר שעות הושגה ככל הנראה הסכמה שתאפשר את ההכרזה על הממשלה, המונה לפחות תשעה שרים חדשים, חלקם מטעם החמאס.

אבו מאזן ונתניהו, ארכיון (רויטרס)

נתניהו: הכרה בממשלת האחדות תחזק את הטרור

אמש כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבת קבינט לקראת ההכרזה על הממשלת האחדות. בתחילת הישיבה קרא נתניהו לקהילה הבינלאומית לא להזדרז ולהכיר בממשלת האחדות, בשל התלות של הממשלה בחמאס.

על פי דברי נתניהו, "אסור לקהילה הבינלאומית לאמץ אל חיקה את חמאס, שהוא ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל. צעד שכזה לא יחזק את השלום, אלא את הטרור".

שלשום התריע יו"ר הרשות הפלסטינית כי אם ההכרזה על האחדות תענה בסנקציות - לא יהסס לפעול. "אם ישראל תחליט על צעדי ענישה, כמו לא להעביר אלינו את כספי המסים - אנחנו נגיב", הצהיר אבו מאזן.

"אם נענש - נגיב". אבו מאזן, ארכיון (רויטרס)

גורם ישראלי בכיר אמר בסוף השבוע ל"אינדיפנדנט" הבריטי כי אם יו"ר הרשות הפלסטינית יגיע לכדי חתימה סופית על ההסכם על אחדות, ישראל תראה בו אחראית לכל אלימות מצדו של חמאס. "מדובר במהלך שלילי מאוד וקפיצה ענקית לאחור", התריע הגורם.

לדבריו, ברגע שתוקם ממשלת אחדות ויהיה ירי של טילים מעזה על ישראל "אבו מאזן לא יוכל להגיד יותר שהוא אינו אחראי, ולישראל תהיה כל זכות לראות בו כאחראי". הוא הדגיש כי "ישראל לא תנהל ומשא ומתן עם הממשלה שתקום, המחוייבת להשמדתה של מדינת ישראל".

בחודש אפריל האחרון, בעוד המשא ומתן מקרטע, הכריז יו"ר הפלסטינית על פיוס עם חמאס. המהלך הגיע בתום שורה של ניסיונות כושלים להביא לפיוס בין הצדדים מאז השתלט חמאס על רצועת עזה ולקח את השלטון מידי פת"ח. ההודעה על הכוונה להקמת ממשלת אחדות הובילה בסופו של דבר לקריסתן של השיחות עם ישראל.