אבו מאזן יציג את הממשלה עם חמאס: ישראל תתאפק

אבו מאזן יציג היום את ממשלתו המשותפת עם חמאס, ובישראל נערכים: דיון בקבינט, שיחות עם האמריקנים, וההחלטה היא לשמור, בינתיים, על פרופיל נמוך ולתת לארה"ב לעשות את העבודה. בכיר אמריקני: לא נכיר מיידית בממשלה‎

פרופיל נמוך. אבו מאזן ונתניהו, ארכיון (רויטרס)

היום (שני) צפוי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להכריז על ממשלת האחדות עם חמאס - ובישראל נכנסים לכוננות, אבל שקטה. בארה"ב, לעומת זאת, כבר הבהירו שלא יכירו בממשלה הפלסטינית הנתמכת בידי חמאס בשלב ראשון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורם אמריקני בכיר אמר כי טרם גובשה עמדה בוושינגטון לגבי הממשלה המשותפת לחמאס ולפת"ח. הוא ציין כי ממשלת האחדות החדשה תידרש למבחנים בטרם תוצג עמדה אמריקנית. עם זאת, הבהרתה של ארה"ב על אי ההכרה המיידית בממשלת האחדות, הובאה לידיעת שרי הקבינט שכונס הלילה לדיון מיוחד בנושא. הצעד האמריקני הזה כבר הוביל את ישראל, לפי שעה, לנקוט בשמירה על פרופיל נמוך.

כך, למרות הצגת הממשלה הפלסטינית החדשה, לא צפויה ישראל לנקוט בצעדים או לפזר איומים על הרשות הפלסטינית. בירושלים ממתינים לראות כיצד יגיב העולם ובה בעת להתמקד במהלכי הסברה, שעיקרם להזהיר את העולם מפני הממשלה החדשה ולהדגיש את בחירתו של אבו מאזן להפוך לשותף של ארגון טרור.

"ממשלה שתידרש למבחנים" (רויטרס)

נתניהו: "אל תרוצו להכיר בממשלה הפלסטינית"

אתמול פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו לקהילה הבינלאומית בבקשה שלא להיחפז ולהכיר בממשלת האחדות. "אני קורא לכל הגורמים האחראיים בקהילה הבינלאומית לא לרוץ ולהכיר בממשלה פלסטינית שהחמאס מהווה חלק ממנה ושהיא נשענת על החמאס", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

ראש הממשלה שב וציין כי החמאס הוא ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל. "אל לקהילה הבינלאומית לאמצו לחיקה", אמר. "הדבר הזה לא יחזק את השלום, הוא יחזק את הטרור".‎

שלשום התריע יו"ר הרשות הפלסטינית כי אם ההכרזה על האחדות תענה בסנקציות - לא יהסס לפעול. "אם ישראל תחליט על צעדי ענישה, כמו לא להעביר אלינו את כספי המסים - אנחנו נגיב", הצהיר אבו מאזן.

"אם נענש - נגיב". אבו מאזן, ארכיון (רויטרס)

גורם ישראלי בכיר אמר בסוף השבוע ל"אינדיפנדנט" הבריטי כי אם יו"ר הרשות הפלסטינית יגיע לכדי חתימה סופית על ההסכם על אחדות, ישראל תראה בו אחראית לכל אלימות מצדו של חמאס. "מדובר במהלך שלילי מאוד וקפיצה ענקית לאחור", התריע הגורם.

לדבריו, ברגע שתוקם ממשלת אחדות ויהיה ירי של טילים מעזה על ישראל "אבו מאזן לא יוכל להגיד יותר שהוא אינו אחראי, ולישראל תהיה כל זכות לראות בו כאחראי". הוא הדגיש כי "ישראל לא תנהל ומשא ומתן עם הממשלה שתקום, המחוייבת להשמדתה של מדינת ישראל".

בחודש אפריל האחרון, בעוד המשא ומתן מקרטע, הכריז יו"ר הפלסטינית על פיוס עם חמאס. המהלך הגיע בתום שורה של ניסיונות כושלים להביא לפיוס בין הצדדים מאז השתלט חמאס על רצועת עזה ולקח את השלטון מידי פת"ח. ההודעה על הכוונה להקמת ממשלת אחדות הובילה בסופו של דבר לקריסתן של השיחות עם ישראל.