נשיא פיפ"א: "הצלחנו להפריד את הפוליטיקה מהכדורגל"

אחרי שאתמול אמר יו"ר הרשות הפלסטינית כי ישראל פוגעת בפעילות הכדורגלנים בתחומי הרשות, נפגש נשיא פיפ"א סב בלאטר עם ראש הממשלה נתניהו על מנת לפשר בין הצדדים. "בנינו עקרונות לשחק כדורגל בלי פוליטיקה", אמר בסיום הפגישה. לוזון: "בלאטר מגן על ישראל בגופו"

על רקע הטענות של התאחדות הכדורגל הפלסטינית על כך שישראל מונעת חופש תנועה משחקניה, נפגש היום (ג') יושב ראש פיפ"א ספ בלאטר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, ודן עמו בתלונות. בסיום הפגישה הצהיר בלאטר כי הצדדים הגיעו לפתרון שיאפשר להפריד את הפוליטיקה מהכדורגל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בלאטר, המקיים ביקור בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית, קיים מסיבת עיתונאים בירושלים, שם טען כי הגיע להסכמה בתום הפגישה עם נתניהו. "בנינו מערכת עקרונות לפיהם הישראלים והפלסטינים יוכלו לשחק כדורגל מבלי לערב פוליטיקה. אציג בפני קונגרס הארגון את ההסכמה ואני מקווה שבכך הגענו לפתרון אולטימטיבי, לפחות לשנה הקרובה", הצהיר האיש הבכיר בכדורגל העולמי.

בלאטר רמז שבניגוד לדרישות הפלסטיניות, ישראל לא תספוג סנקציות בכל מקרה. "ישראל היא אחת מ-209 חברות בפיפ״א. אין סיבה שיינקטו נגדה כל פעולות״, הדגיש בלאטר. יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון, הציג גם הוא את הפשרה: "ישראל התחייבה להבטיח לעשות את המקסימום כדי להקל על מעברי-הגבול, אלא במקרים של בעיות ביטחוניות״.

לשאלה אם הוא לא חושש שיש כוונה מצד מי מהצדדים לנצל את הכדורגל ככלי לניגוח פוליטי ענה בלאטר: ״אני חושב שהכדורגל אמור לשמש גשר ולהביא לפתרון, לא לגרום לעוד בעיות״. לדברי לוזון, מדובר בתהליך המתרחש באופן תדיר וכי ההתאחדות העולמית לא תאפשר פגיעה בכדורגל הישראלי. "בכל פעם שמנסים להטיל סנקציות על הכדורגל הישראלי, נשיא פיפ״א מגן עלינו ממש בגופו וטורח לבוא לכאן. הצעתי לרג׳וב לקיים משחק ידידות בין ישראל לפלסטינים אך הוא סירב״, הוסיף לוזון.

אבו מאזן וספ בלאטר, אתמול (AP)

הפלסטינים דרשו מפיפ"א להטיל סנקציות על ישראל

אתמול דרשו הפלסטינים מפיפ״א להטיל סנקציות חריפות כנגד ישראל לאור "הניסיונות לפגוע בכדורגל הפלסטיני", כלשונם. הם מוחים על כך שישראל מונעת מכדורגלנים תנועה חופשית בין הגדה לרצועת עזה, ועל סגירת מועדון כדורגל בקלקיליה ע״י כוחות הביטחון הישראלים.

יו"ר הרשות אבו-מאזן אף אמר אתמול לבלאטר במהלך פגישתם כי "אם ההתאחדות הישראלית תמשיך לפעול על פי הנחיות שמעבירה ממשלת ישראל, הרי שעליה לשאת בכל האחריות של פגיעה זו. ההתאחדות הפלסטינית פועלת על פי חוקי פיפ"א והוראותיה, אך למרבה הצער ישראל עושה צעדים שפוגעים בהתנהלותה החופשית", אמר. "כל זה קורה בעת שאנחנו חברים בעצמנו בארגון פיפ"א".

נשיא פיפ״א יעזוב היום את ישראל וימריא בקרוב לברזיל, שם ייפתח ב-12 ביוני המונדיאל. ״אנחנו מצפים לטורניר יוצא-דופן״, אמר בלאטר. ״מבחינת כדורגל, שלושים ואחת נבחרות ינסו לנצח את ברזיל המארחת, והנבחרות האירופאיות ינסו לעשות היסטוריה ולזכות במונדיאל על אדמת אמריקה. אנחנו מצפים למונדיאל שיאורגן בצורה הטובה ביותר״.