לפיד: "נצטרך לפנות 80-90 אלף מתנחלים"

יו"ר מפלגת יש עתיד דחה את ההצעות ליוזמות חד צדדיות, והבהיר כי ההיפרדות מהפלסטינים תהיה צעד כואב - "זו תהיה הקריעה הגדולה ביותר שהמדינה הזו תעבור מאז מלחמת יום הכיפורים, רק שכל אפשרות אחרת תהיה יותר גרועה". בהמשך נשאל לפיד האם כעת הוא מבין יותר בכלכלה, ואמר: "למדתי על חשבון העם בשנה האחרונה"

"יהיו פינויי מתנחלים ויהיו שתי מדינות": יו"ר מפלגת יש עתיד, השר יאיר לפיד, דחה בביטול את היוזמות החד-צדדיות שהציע השר בנט, והדגיש כי בעיניו הפיתרון היחיד הוא "היפרדות, ושתי מדינות". לפיד, שנשא דברים היום (ג') בכנס לשכת עורכי הדין באילת, הבהיר כי הצעד יכלול פינוי של "80 או 90 אלף" מתנחלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מדבר על היפרדות שכרוכה בדברים שיכאבו לכולנו, זה יטלטל את כולנו. לא רק המדינה תשתנה, אני ואתה נהיה שונים - לא נהיה אותם אנשים אחרי שזה יקרה", אמר לפיד למראיינו יועז הנדל. "זו תהיה הקריעה הגדולה ביותר שהמדינה הזו תעבור מאז מלחמת יום הכיפורים, רק שכל אפשרות אחרת תהיה יותר גרועה".

שר האוצר הוסיף כי לדעתו הממשלה "צריכה להוביל גם למקומות כואבים". בהתייחסות לפתרונות החד-צדדים שהוצעו ואף נרמזו בסוף השבוע על ידי ראש הממשלה נתניהו, אמר לפיד כי "הניסיון לחפש פתרונות מהצד - שיהיו כל כך מקוריים שלא נצטרך לעולם לעשות אותם הוא נסיון נואל ואסור לתת לו לקרות".

"אין פתרון זולת שתי מדינות לשני עמים. אין עוד אופציה, לא חד צדדית ובוודאי לא סיפוחים למיניהם. כל דבר אחר יעביר אותנו בסופו של דבר למדינה דו לאומית, ומדינה כזו היא לא ציונית. ואני ציוני אז אני לא מוכן לדבר כזה", הוסיף, "לא צריך להשקיע תשתיות במקומות שמחוץ לגושים - זו לא תהיה מדינת ישראל. זו אמירה לא קלה מבחינתי".

לפיד סיכם את התייחסותו לנושא המדיני כשאמר: "צריך לפתור דברים באופן הכואב והארוך ולא הקצר והנוח, כי אין קצר ונוח", הוסיף לפיד. עם זאת, השר הגיב בביטול לטענות הפלסטינית על הבנייה הנרחבת בשטחים: "אצלנו יותר מכריזים מאשר בונים".

"הבעיה היא לא בקרביים". אילוסטרציה (חדשות 2)

"אני אבין בכלכלה יותר עוד שנה"

בהמשך דבריו התייחס לפיד לממדי הבנתו בכלכלה: "אני לא כלכלן. שר האוצר לא צריך להיות כלכלן, אלא מי שיודע מהם סדרי העדיפויות ולהיאבק על סדרי עדיפויות נכונים. נשאלתי באחרונה שאלה לגיטימית שכנראה על חשבון העם למדתי זאת בשנה האחרונה, וזה נכון אבל אני מבין יותר בכלכלה ואני אבין עוד יותר בעוד שנה". בהמשך שב וטען לפיד כי רוב הטעויות שעשה בשנה החולפת היו בתחום התקשורת: "כאשר אנשים חושבים שהמצב הכלכלי לא טוב, זה מדרדר אותם".

בנוגע לוויכוח הניטש בין משרד האוצר לבנק ישראל בנוגע לגירעון, אמר לפיד כי גירעון הוא מצב מובנה וקבוע בכל ממשלה, אך מדובר בשתי תפיסות עולם שונות של איך להתמודד עם המצב. "בכל מקרה, הנתונים על הפער והגירעון לא סופיים. ההחלטה איך לכסות על הפער היא עניין של תפיסת העולם שלי, ושלי אומרת שאסור להעלות מיסים", הסביר.

בהמשך התייחס לפיד לצורך בקיצוץ במשרדי הממשלה: "כל אזרח ישראלי שנתקל במשרד ממשלתי מכיר את חוסר היעילות ושואל על מה הם מבזבזים". לפיד הדגיש, בהמשך לוויכוח הפומבי עם שר הביטחון יעלון, כי בתקציב הביטחון נדרשים קיצוצים נרחבים: "כל מי שהיה בצבא יודע שיש שומנים שאפשר לקצץ בהם. הביעה אינה אצל הלוחמים אלא בפנסיות, באגף השיקום ובקרייה".

"משרד הביטחון הוא היחיד שחותמים איתו, ואחרי שלושה חודשים הוא בא ואומר 'אני צריך עוד כסף'. לעולם לא יהיה ניהול נכון של תקציב אם זה יימשך. הם עושים את זה מטעמים נכונים בעיניהם, אבל הם לא היחידים, וגם משרד הביטחון צריך לעמוד בתקציבו".