נתניהו והאפיפיור חידשו ויכוח היסטורי: איזו שפה דיבר ישו?

פרנציסקוס הצליח לעורר ביקורת כשהתפלל סמוך לגדר ההפרדה, הממשלה הישראלית הרגיזה את הוותיקן כשאישרה 50 יחידות דיור חדשות בהר חומה, אבל ראש הממשלה נתניהו והכס הקדוש התווכחו היום דווקא על משהו אחר לגמרי - באיזה שפה דיבר מייסד הדת הנוצרית לפני 2,000 שנה?

האפיפיור פרנציסקוס, שערך היום ביקור עמוס בישראל, נקלע לוויכוח עם ראש הממשלה נתניהו, שנסוב סביב השאלה: באיזו שפה דיבר ישו לפני 2,000 שנים?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישו היה כאן, בארץ הזו, הוא דיבר עברית", קבע נתניהו בפגישה פומבית בירושלים, שבה ביקש להדגיש את הקשר של הנצרות המוקדמת ליהדות. "לא, הייתה זו ארמית", הקשה האפיפיור.

נתניהו היה מוכן לפשרה נדירה והגיב במהירות: "הוא דיבר ארמית, אבל הוא ידע עברית".

ישו נולד כיהודי בבית לחם בזמן השלטון הרומאי ביהודה - כיום שטחי הרשות הפלסטינית. הוא גדל בנצרת, כיום ישראל, נצלב ומת בירושלים - שניצבת כיום במרכז הדיונים על שולחן המשא ומתן.

פרופ' גלעד צוקרמן, מומחה לבלשנות, אמר כי גם נתניהו, בנו של היסטוריון בעצמו, וגם האפיפיור, מנהיגם הרוחני של 1.2 מיליון קתולים - צודקים, אבל חלקית. "שפת האם של ישו היא ארמית, אבל הוא ידע עברית מפני שהכיר את כתבי הדת שנכתבו בשפה הזו". לדברי צוקרמן, בזמנו של ישו בני המעמד הנמוך דיברו עברית. "אלו אותם האנשים שאליהם ישו פנה", הוסיף המומחה.