ארה"ב: "לא נפרסם תכנית שלום בקרוב"

האמריקנים מסירים את ידיהם מהכישלון? דוברת מחלקת המדינה הודתה כי ג'ון קרי לא מתכוון לפרסם בקרוב את תכנית השלום שלו, שחלקים ממנה דלפו בעבר. הסיבה: מזכיר המדינה עסוק בענייני אוקראינה ודרום סודן

ג'ן סאקי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לא מתכוון לחשוף בזמן הקרוב את תכניתו לשלום בין ישראל לרשות הפלסטינית - כך אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי סאקי, הסיבה לכך היא שקרי עוסק כעת במשברים אחרים בעולם - בעיקר מלחמת האזרחים בדרום סודן והסכסוך בין רוסיה לאוקראינה. עם זאת, היא ציינה כי קרי "אינו מיואש" מכישלון השיחות, וכי ארצות הברית ממתינה לשמוע מישראל ומהרשות הפלסטינית רעיונות לחידושן.

קרי נועד לפני שבוע בלונדון עם שרת המשפטים ציפי לבני - לראשונה אחרי קריסת השיחות עם הפלסטינים. גורמים אמריקניים רשמיים אישרו את דבר הפגישה בין השניים והדגישו כי הפגישה לא תוכננה מראש וכי הוחלט לנצל את העובדה ששני האישים נמצאים בלונדון למטרות שונות.

מאוחר יותר נפגשו בלונדון לבני ואבו מאזן, פגישה עליה זעמו גורמים בממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף הבהיר ללבני כי בפגישה זו היא ייצגה את עצמה בלבד ולא את ממשלת ישראל.

קרי אמנם לא פרסם מעולם את המתווה שלו לשלום בין ישראל לפלסטינים, אך מספר פרטים ממנו דלפו בעבר - למשל הפיתרון המוצע שלו לבקעת הירדן.

האמריקנים מציעים פיתרון ביטחוני לגבול המזרחי בבקעת הירדן, עם שיתוף פעולה ישראלי ופלסטיני - לאורך הבקעה יהיו מעברי גבול משותפים לפלסטינים ולישראל. בשאר הגבול - הנוכחות, על פי קרי, תהיה ישראלית.