ליברמן נגד הדרישה לחקור את מות הפלסטינים: "צה"ל הצבא המוסרי בעולם"

יממה לאחר פרסום הסרטון, בו נראים צעירים פלסטינים שלכאורה נורו על ידי צה"ל, והדרישה האמריקנית לחקירה טוען שר החוץ לצביעות. "אנחנו לא זקוקים לדרישה אמריקנית לחקור את מה שקרה", קרא ליברמן, "בסוריה נהרגו כבר קרוב ל-170 אלף איש, חמאס הוציא להורג 2 אזרחים, ולא ראיתי שום בקשה מהקהילה הבינלאומית"

שר החוץ אביגדור ליברמן דוחה את בקשתה של ארה"ב לחקור את התקרית בה נהרגו שני פלסטינים בעימותי יום הנכבה ותועדה בסרטון שחולל סערה בעולם. "אנחנו לא זקוקים לדרישה אמריקנית לחקור את מה שקרה. צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם", אמר ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך ביקור שערך באוניברסיטת אריאל שבשומרון טען שר החוץ לצביעות בתגובה העולמית לאירועים. "אני מצטער שהדרישות האלה לא באות במקרים אחרים. בסוריה נהרגו כבר קרוב ל-170 אלף איש, ואני לא ראיתי שום פעולה אקטיבית של הקהילה הבינלאומית לחקור את הרציחות. חמאס הוציא להורג שני אזרחים ברצועה -בלי עורך דין ובלי משפט. לא ראיתי שום בקשה מהקהילה הבינלאומית".

ליברמן ציין כי חקירה תיערך בהתאם לקודים המוסריים של צה"ל והדגיש: "אני דוחה מכל וכול הדרישות וכל הצביעות שאנחנו רואים כרגע בעולם".

ארה"ב: "לנהל חקירה מיידית ושקופה"

אמש קראה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, לישראל "לנהל חקירה מיידית ושקופה של התקרית" בה בביתוניא בה נהרגו הפלסטינים. סאקי טענה בנוסף כי למיטב ידיעתה הסרטון שהציגו הפלסטינים אתמול, המתעד את האירוע, אינו ערוך או מבושל.

 סאקי אמרה בתשובה לשאלת אחד העיתונאים בתדרוך היומי כי "על ישראל לבדוק את העובדות סביב המקרה, כולל השאלה האם הכוח שהופעל היה פרופורציונלי לאיום שהציבו המפגינים". "אנו עוקבים מקרוב אחר התקרית הזו ואחר הסרטון - אנחנו מחפשים מידע נוסף מממשלת ישראל ובהחלט היינו בקשר עמם", הבהירה סאקי את העמדה האמריקנית בנושא. 

לאחר מכן נשאלה סאקי אם לדעתה ולדעת הממשלה בוושינגטון התגובה של החיילים באירוע הייתה פרופורציונלית, והיא ענתה כי "אנחנו לא מתכוונים להעריך כרגע את התגובה, אלא קוראים לממשלת ישראל לחקור את הנושא. אין לי מידע נוסף לגבי הבדיקה שמנהלת ישראל". בתגובה לטענות בדבר אמינות הסרטון, אמרה סאקי כי אינה מודעת לעריכה מגמתית, "אבל כמובן שחקירה היא הדרך הנכונה לבדוק את הנושא". 

"לחקור את הירי". סאקי, ארכיון

הפלסטינים: "התיעוד מוכיח ירי באש חיה"

בתיעוד שהפיצו הפלסטינים אתמול ניתן לראות כיצד אחד המפגינים מגיע עם קלע דוד ומנופף בה מול החיילים. לאחר מכן, בנקודת זמן אחרת בתיעוד, נראה אחד המפגינים נופל על הקרקע, ככל הנראה מירי שבוצע לעברו, כשהמפגינים האחרים חשים לעזרתו.

לאחר מכן, ניתן לראות מפגין נוסף הולך ולפתע מתמוטט על הקרקע. לטענת הפלסטינים, נורו ארבעה קליעים של אש חיה לעבר המפגינים. כתוצאה מהירי, שניים נהרגו ואחר נפצע. לדבריהם, הם "אינם יודעים היכן פגע הכדור הרביעי".

עוד נטען כי שני המפגינים, אחד מהם נער, נורו למוות מאש חיה שנורתה בידי כוחות הביטחון הישראלים. בישראל הכחישו את הטענות ואמרו כי השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, עובדה שאותה מאשרים גם הפלסטינים, שאמרו כי "החיילים השתמשו במכלי גז מדמיע".