אסון המכרה: ארדואן הודה לישראל על ההשתתפות בצער

ראש ממשלת טורקיה הודה במחווה נדירה לישראל על השתתפותה בצער העם הטורקי באסון שגבה את חייהם של יותר מ-300 בני אדם. במקביל, אומר שר החוץ הטורקי לשעבר המבקר בישראל כי "אין סיבה שהיחסים לא יחזרו לסדרם"

התחממות ביחסים עם טורקיה: ראש הממשלה ארדואן ביצע היום (ג') מחווה נדירה כאשר הודה היום בפרלמנט לישראל, על ההשתתפות בצער העם הטורקי והרגישות שגילתה נוכח אסון המכרה בו נהרגו 301 בני אדם. במקביל, אומר שר החוץ הטורקי לשעבר בריאיון לחדשות 2 כי "אין סיבה יסודית לכך שהיחסים לא יהיו טובים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דבריו של ארדואן נאמרו בעקבות החלטת שגרירות ישראל באיסטנבול לבטל את חגיגות יום העצמאות בעקבות האבל על האסון. הוא הודה בפני חברי הפרלמנט בארצו לישראל ונורווגיה על מחוות הנוגעות לאסון, ימים ספורים לאחר שתועד כשהוא תוקף מפגין טורקי בכינוי "זרע ישראל".

שר החוץ הטורקי לשעבר ישר יקיש, שכיהן בממשלתו הראשונה של ארדואן, מתארח בימים אלו בישראל על מנת לקדם את שיתוף הפעולה האזורית בין המדינות. בריאיון לחדשות 2 הדגיש יקיש כי האינטרסים של ישראל וטורקיה "אינם מנוגדים".

כאשר נשאל לגבי האפשרות להחזרת השגרירים בין המדינות, אמר יקיש כי "התהליך נע ללא הפרעה מאחורי הקלעים, אך איש לא היה יכול להסביר לי מדוע הוא לא נע מהר יותר". כמו כן אמר יקיש כי לא ניתן "לחתום על הסכם" בו יימנע ארדואן ממתקפות עתידיות על ישראל או על ראש הממשלה נתניהו - "זו שאלה של אמון הדדי".

"ארדואן אינו אנטישמי"

ביקור נדיר בישראל. יקיש (חדשות 2)
השר לשעבר השתתף היום בכנס השדולה לשיתוף פעולה אזורי בראשות ח"כ ניצן הורוביץ, כאשר אחת הסיבות להגעתו היא ככל הנראה המגעים להעברת גז ממאגר "לוויתן" לטורקיה. אנשי עסקים רבים בשתי המדינות כבר נערכים להנחת צינור גז תת ימי, וייתכן שזהו אחד המניעים המרכזיים לפיוס המסתמן. "בסוגיית הגז, אני סבור שהכדור נמצא במגרש של ישראל. אינני סבור שייערמו קשיים כלשהם מצדם של טורקיה. אם יהיו קשיים כאלה, הם יהיו מצדה של ישראל", הוסיף יקיש.

השינוי במדיניות של ראש הממשלה ארדואן עורר תהיות רבות בישראל ובעולם, ושר החוץ לשעבר טוען כי מדובר בהקשבה לרחשי העם הרוצה בפיוס: "ארדואן זכה למספר הצלחות בבחירות, הוא יכול לחוש את הדופק של האומה בצורה טובה בהרבה מאשר פוליטיקאים אחרים".

עם זאת, לאחרונה הואשם ארדואן בהתבטאויות נגד ישראל, ואף תועד כאשר הוא מתקיף מפגין טורקי וככל הנראה קורא לו "זרע ישראל". "אני לא חושב שהוא אמר זאת", טען יקיש, שהסביר כי ארדואן אינו לוקה בדעות הקדומות האלה. "ארדואן אינו אנטישמי כלל - הוא הפגין זאת בכמה מקרים במגעיו עם הקהילה בטורקיה".