לבני משיבה אש: "נגד מדיניות בת יענה"

אחרי הביקורות שהוטחו בה על פגישתה עם אבו מאזן בלונדון, והטענות כי המפגש נעשה ללא גיבוי רה"מ, עלתה שרת המשפטים למתקפת נגד. "ברור לי למה הימין הקיצוני לא אוהב את הרעיון שאנחנו בממשלה. אנחנו חוסמים להם את האפשרות להפוך את מדינת ישראל למדינת יצהר", קראה השרה והבטיחה למבקריה כי תמשיך במדיניותה

"הסכסוך לא נגמר". אבו מאזן ולבני, ארכיון (פלאש 90, עמוס בן גרשון)

אחרי הפגישה עם אבו מאזן בלונדון והטענות כי יצאה לפגישה ללא גיבויו של ראש הממשלה, הבהירה היום (ב') שרת המשפטים ציפי לבני כי תמשיך לדאוג לאינטרסים של ישראל. "מדיניות בת יענה זו לא אופציה מבחינתנו", אמרה לבני בישיבת הסיעה בתגובה לביקורות שהוטחו בה. "ברור לי למה הימין הקיצוני לא אוהב את הרעיון שאנחנו בממשלה, אנחנו מפריעים וחוסמים להם את האפשרות להפוך את מדינת ישראל למדינת יצהר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מזכירה לכם שהסכסוך לא נגמר. אנחנו פה והפלסטינים פה. האינטרס שלנו זה לפתור אותו", ציינה יו"ר התנועה. "להחרים את הצד השני ולא לדבר בכלל, לא להשמיע ולא לשמוע - זה חוסר אחריות".

לדברי מי שקיבלה את מינוי הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, כדי לפתור את הבעיה עדיף לנהל משא ומתן ישיר, אולם לא ניתן להתעלם מהקשר בין פתח לחמאס. "בהקשר זה צריך להבין שגם לצורך הצגת עמדות אחרות, צריך לשמוע את הצד השני".

לבסוף, פנתה לבני לכל מי שגינה את מהלכיה מול אבו מאזן ואמרה: "לכל הפוליטיקאים שצועקים, אני מודיעה - נמשיך לקדם את מה שאנו מאמינים בו, וכך עשיתי בשבוע שעבר בפגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית".

גורם: "ייצגה רק את עצמה". נתניהו, ארכיון

ביום שישי האחרון פרסמנו לראשונה ב"אולפן שישי" כי לבני נפגשה בלונדון עם יו"ר הרשות הפלסטינית והדגישה בפניו את חומרת הקמת ממשלת האחדות בין פתח לחמאס. מדובר היה בפגישה הראשונה של גורם ישראלי בכיר עם מחמוד עבאס מאז המשבר בשיחות.

אולם, יממה לאחר מכן התברר כי ראש הממשלה בכלל שמע על הפגישה ממקור אחר ולא מלבני עצמה. כך עוד בטרם המפגש בין השניים, התקשר גורם המקורב לנתניהו לשרת המשפטים והבהיר לה כי היא מייצגת רק את עצמה.

בנוסף הבהיר הגורם כי נתניהו לא יתמוך בממשלה משותפת עם חמאס והביע ביקורת על עיתוי הפגישה, שהתקיימה במה שהפלסטינים מכנים "יום הנכבה". "אני מניח שלבני הייתה בלונדון ובאופן פרטי פגשה את מי שרצתה לפגוש", העריך באותו היום שר החוץ, אביגדור ליברמן, בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות". "אני בטוח שלא מדובר במשא ומתן מאחר והממשלה החליטה על הקפאתו. גם אם שיחקו דמקה - זאת זכותם".

כץ: "לבני מכורה למגעים עם הפלסטינים"

ביום ראשון הצטרף למתקפה על שרת המשפטים השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ. "אנחנו נראים לא טוב מבחינת התנהלות מול הרשות הפלסטינית, שפתחה נגדנו במערכה עויינת", טען שטייניץ. "גם מבחינת המשילות, אני לא מכיר במדינה ששר נפגש על דעתו בתקופה של מתיחות ומשבר, זה לא נכון מבחינת מדינת ישראל".

גם השר ישראל כץ גינה בחריפות את הפגישה. "יש סוגים שונים של התמכרויות: לסיגריות, להימורים ואפילו חלילה לסמים", אמר כץ. "שרת המשפטים לבני מכורה למגעים עם פלסטינים. לא מסוגלת להפסיק. אחרת איך יכול להיות כי בניגוד להחלטת הממשלה ותוך החלשת העמדה הישראלית הלכה ונפגשה עם אבו מאזן? ממליץ על טיפול גמילה".

חבר ועדת החוץ והביטחון ח"כ ד"ר רונן הופמן מיש עתיד טען כי הגינויים פוגעים בקשר עם ארצות הברית: "חבל שפוליטיקאים לא אחראים פוגעים באינטרס הביטחוני החיוני ביותר לישראל, שהוא יחסי ישראל ארצות הברית, בדברי בלע חסרי שחר. אלמלא הייתה ארצות הברית ידידת אמת של ישראל, מצבנו הביטחוני-אסטרטגי היה נראה אחרת לחלוטין. אני ממליץ לפוליטיקאים לא לפגוע בישראל רק כדי להשיג עוד כותרת".