קתולים בירושלים: "דורשים לפגוש את האב הקדוש"

משטרת ירושלים נערכת למבצע "גלימה לבנה" לקראת ביקור האפיפיור ונציגי הקהילה הקתולית בבירה מתלוננים: "אנו רואים ניסיונות של הכיבוש הישראלי להפעיל עוצר ברחובות הרובע הנוצרי". הם טוענים כי "זה לא מתקבל על הדעת שהאפיפיור יחלוף בעיר ולא ימצא שם שום סימן למאמיניו"

מתכוננים לביקור האפיפיור בי-ם (רויטרס)

לקראת הגעתו של האפיפיור פרנציסקוס לביקור בישראל, בעוד כשבועיים, במשטרת ישראל כבר נערכים - יחד עם נציגים מהוותיקן - ל"מבצע גלימה לבנה". האפיפיור כבר הודיע שאין בכוונתו לנסוע ברכב ממוגן ומבודד ולכן במשטרה נערכים לאבטחה מוגברת. תושביה הקתולים של ירושלים מתלוננים כי לא יזכו לפגוש את מנהיגם הדתי ושלחו מכתב לראש המשלחת הדיפלומטית של הוותיקן שבו הם מאשימים: "אנו רואים ניסיונות של הכיבוש הישראלי להפעיל עוצר ברחובות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו דורשים את זכותנו הלגיטימית לקבל את פניו של המנהיג הרוחני שלנו", כתבו גורמים בקהילה הקתולית בירושלים לארכיבישופ ג'וזפה לזרוטו, ראש המשלחת הדיפלומטית של הוותיקן בירושלים וברשות הפלסטינית. המכתב שניסחו אנשי אחת הכנסיות הקתוליות פורסם בעיתון האיטלקי "לה סטמפה".

"אנו יודעים שהמיסה (בהנהגתו של האפיפיור) תיערך בבית לחם, למען המאמינים הפלסטינים", הוסיפו נציגי הקתולים, שטענו כי זאת "זכותם לפגוש את אבינו בירושלים כתושבי ירושלים המקוריים, צאצאי הנוצרים הראשונים".

פרציסקוס רוצה ביקור צנוע (AP)

"העוצר הוא עוד ניסיון של כוח הכיבוש לשלול את קיומנו"

ההאשמות של חברי הקהילה הקתולית מופנות כלפי הממשל הישראלי וכוחות הביטחון. "אנו רואים ניסיונות של הכיבוש הישראלי להפעיל עוצר ברחובות, כולל רחובותיו של הרובע הנוצרי במהלך הביקור", הם כתבו לנציג הוותיקן. "העוצר הוא עוד ניסיון של כוח הכיבוש לשלול את קיומנו. זה לא מתקבל על הדעת שהאפיפיור יחלוף דרך רחובותיו הצרים של הרובע הנוצרי, ולא ימצא שם שום סימן לחיים ולמאמיניו בכנסיות המקומיות".

סגן הפטריארך האב דויד נויהאוז אמר לגל"צ לקראת הביקור כי "האפיפיור לא רוצה לנסוע ברכב משוריין. הוא אורח כבוד, אז הם לא יכולים לכפות את זה עליו. זה יגרום לכך שהעניין הביטחוני יהיה עוד יותר כבד - יסגרו עוד יותר רחובות, ישמרו מרחק גדול יותר מהאפיפיור". סגן הפטריארך הזהיר את תושבי ירושלים - המזרחית והמערבית - כי במהלך הביקור "יהיו כמה שעות קשות לישראלים שרוצים להסתובב בירושלים".

בוותיקן רואים דווקא את הפגישה של האפיפיור עם ראש הכנסייה האורתודוקסית המזרחית כשיאו של הביקור המתקרב של פרנציסקוס במזרח התיכון. השניים ישחזרו פגישה רמת דרג, שנערכה לאחרונה לפני 50 שנה בכנסיית הקבר בירושלים.