ח"כ שקד טוענת: "נתניהו מעולם לא סמך על המתווך האמריקני"

אחרי הדיווחים שלפיהם מאשים המתווך האמריקני למו"מ את ישראל בכישלון השיחות, תוקפת ח"כ איילת שקד את מרטין אינדיק: "הוא מעולם לא היה מתווך ראוי". על פגישת לבני-אבו מאזן אמרה: "בתנועה צריכים להפנים את המציאות". ח"כ מצנע השיב: "בבית היהודי לא מפספסים אפילו רגע אחד כדי לטרפד את האינטרסים החיוניים של ישראל"

המתווך אינדיק, ארכיון (AP)

מלחמת הגרסאות נמשכת: לאחר שבסוף השבוע פורסם בכלי התקשורת בארה"ב כי המתווך האמריקני מרטין אינדיק מטיל לכאורה את האשמה לכישלון המגעים על ישראל בלבד, אומרת היום (א') ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) כי אינדיק, שליחו המיוחד של מזכיר המדינה קרי, מעולם לא היה מתווך הוגן וכי ראש הממשלה נתניהו לא סמך עליו שימלא את תפקידו כראוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתוכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל, אמרה שקד כי "ראש הממשלה מעולם לא בטח במרטין אינדיק על סמך ניסיונו הקודם, עכשיו זה ברור למה. בשנות ה-90 אינדיק היה מתווך וכבר אז היה ברור שהוא לא מתווך הוגן. ראש הממשלה לא בטח בו מעולם, אבל הסכים לבקשת קרי שהוא יתווך. האינדקים למיניהם מתפרנסים כבר שנים מתעשיית שלום שלא קיימת, קשה להם כנראה להכיר במציאות"

דבריו של אינדיק פורסמו בעיתון The Washington Free Beacon, שם צוטט אדם שלכאורה האזין לשיחה שניהל בבר יוקרתי בוושינגטון ובה האשים את ישראל בכישלון המגעים. לטענת ח"כ שקד, הדברים מנותקים מהמציאות בשל הפעולות החד-צדדיות שבהן נקטו הפלסטינים. "במציאות שבה הפלסטינים פנו חד-צדדית לאו"ם והקימו ממשלה עם ארגון טרור, אינדיק עוד מעז להאשים את ישראל, זה רק מראה שהוא מעולם לא היה מתווך ראוי", הדגישה שקד.

עולה למתקפה, ח"כ שקד

שקד התייחסה גם לפגישתה של הממונה מטעם ישראל על המו"מ השרה ציפי לבני עם יו"ר הרשות אבו-מאזן, ומתחה ביקורת חריפה על עצם קיומה. השניים נפגשו בסוף השבוע בלונדון ודנו בכישלון המו"מ, זאת בניגוד לעמדת הממשלה שהחליטה בחודש שעבר להשעות לחלוטין את המגעים בין הצדדים בשל הפיוס בין פתח לחמאס.

שקד קראה לחברי מפלגתה של לבני, התנועה, להכיר במציאות החדשה. "ישראל לא תקיים משא ומתן עם ארגון טרור - עליהם להבין שהדגל שלהם התקפל ולהכיר במציאות. יש עוד שלל נושאים לטפל בהם במדינה", אמרה חברת הכנסת. "בתנועה צריכים להבין שאין כרגע משא ומתן. הפערים בין הפלסטינים לישראלים גדולים מדי ולא יהיה הסדר בשנים הקרובות".

לבני ואבו-מאזן, ארכיון (רויטרס)

מצנע: "הבית היהודי מנסה לפגוע באינטרסים של ישראל"

בתגובה לדברים, אמר חבר מפלגתה של לבני, ח"כ עמרם מצנע כי "הבית היהודי לא מפספס אפילו רגע אחד כדי לטרפד את האינטרסים החיוניים של ישראל". לדבריו, התנהלות חברי הכנסת מהבית היהודי נועדה לפגוע בקשר האסטרטגי של ישראל עם ארה"ב.

הוא התייחס לקולות הקוראים לו, בתור הסמן השמאלי במפלגה, לפרוש מהקואליציה, והבהיר כי ימשיך לתמוך בקיום דיאלוג עם הצד השני. "התנועה לא תניח ולו לרגע אחד את הסיכוי והאפשרות שאנחנו נוכל לחזור חזרה לשיחות כדי להגיע להסכם עם הפלסטינים", הדגיש מצנע.

מצנע הדף את הביקורת שספגה ראשת מפלגתו בעקבות הפגישה עם אבו-מאזן, והבהיר כי הפגישה הייתה על דעת ראש הממשלה, זאת למרות שנתניהו הבהיר לה שהיא אינה מייצגת את הממשלה. "הוא יכול היה לטרפד את השיחה הזאת", הבהיר מצנע.