דיווח: ישראל היא השלישית בדירוג המדינות המרגלות אחר ארה"ב

בזמן שארה"ב וישראל מכחישות באופן חד משמעי את הדיווחים על כך שי-ם מרגלת אחר וושינגטון בשנים האחרונות, המגזין האמריקני "ניוזוויק" מוסיף לפרסם מסמך אמריקני חדש המאשר לכאורה את הפרסומים. עפ"י המסמך, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי טוענת שישראל מדורגת במקום השלישי ברשימת המדינות המרגלות אחר ארה"ב

אילוסטרציה (חדשות 2)

ההאשמות בדבר ריגול ישראלי נגד ארה"ב נמשכות: במסמך של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, שנחשף במגזין האמריקני "ניוזוויק", נטען היום (ש') כי ישראל מדורגת במקום השלישי ברשימת המדינות המרגלות אחר ארצות הברית. על פי הדיווח, רק סין ורוסיה מדורגות מעל ישראל בדירוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הישראלים הם שותפים מודיעיניים טובים בצורה יוצאת דופן", נכתב בדוח של הסוכנות האמריקנית - כך על פי הדיווח, "אבל מצד שני הם מרגלים גם אחרינו כדי ללמוד מהן עמדותינו כלפי הבעיות במזרח התיכון".

ב"ניוזוויק" מייחסים את המידע למסמכים פנימיים שהדליף אדוארד סנודאן, עובד הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב לשעבר.

הייגל: "איני מכיר בדיווח על ריגול ישראלי"

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הגיב שלשום (ה') לראשונה לפרסומים בארצות הברית ולפיהם ריגלה ישראל אחרי בכירים אמריקנים. במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון יעלון אמר הייגל: "שמעתי על הדיווח ואיני מכיר כל עובדה שתתמוך בו".

במהלך תדרוך לעיתונאים שקיימו יעלון והייגל בתל אביב, הכחיש גם שר הביטחון את הדיווחים הקודמים בנושא בניוזוויק. "כראש אמ"ן לשעבר, לא הורשיתי בשום פנים ואופן לרגל בארצות הברית", אמר יעלון. "כשר הביטחון, איני מרשה בשום אופן לרגל בארצות הברית".

יעלון והייגל (משרד הביטחון)

"הפרסום על הריגול - השמצה זדונית"

בשבועיים האחרונים פורסמו עוד שתי כתבות נרחבות בעיתון ניוזוויק, ובהן נטען כי ישראל מרגלת באופן בלתי פוסק אחר בכירים אמריקניים. באחד הפרסומים אף נטען כי אנשי שירות הביטחון התחבאו בתוך תעלות האוורור של מלון המלך דוד בירושלים בזמן שסגן נשיא ארצות הברית דאז, אל גור, שהה במקום.

בישראל הכחישו את הדיווחים נמרצות. שר החוץ אביגדור ליברמן טען כי הפרסום הוא "השמצה זדונית" שנועדה להזיק ליחסים בין שתי המדינות. בתחילת השבוע התייחס גם השר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין יובל שטייניץ לפרסומים ורמז כי גורמים עלומים מנסים לפגוע ביחסים בין שתי בנות הברית.

"מנסים לחבל בשיתוף הפעולה". שטייניץ (רויטרס)

"מתקבל הרושם שמישהו מנסה לחבל בשיתוף הפעולה המודיעיני המעולה בין ארצות הברית לישראל", אמר שטייניץ. "בכל פגישותיי עם ראשי מערכת המודיעין האמריקאית ועם הדרג המדיני הממונה עליהם לא שמעתי טענה אחת על ריגול ישראלי בארצות הברית, אלא רק שבחים על שיתוף הפעולה המודיעיני היוצא מן הכלל".