אינדיק נגד ישראל בשיחה פרטית? "ישראל האחראית הבלעדית לכישלון המו"מ"

על רקע הניסיונות לחדש את המו"מ שקרס, יש מי שיודע לעבר מי להפנות את האצבע המאשימה: עיתון אמריקני דיווח כי השליח האמריקני לשיחות, מרטין אינדיק, האשים בשיחה פרטית כי ישראל לבדה אחראית לכישלון. "הטון שלו היה חריף, חברי צוותו צחקו מהמילים שאמר על ישראל", העיד אדם שישב בסמוך לאינדיק בבר בו בילה

"הטון היה מרושע. אינדיק האשים רק את ישראל, חברי צוותו צחקו": שלושה שבועות לאחר פקיעת תאריך היעד לסבב השיחות עם הפלסטינים והשעיית המו"מ, נראה כי הולכים ומתרבים הקולות בקרב בכירי הממשל האמריקני לפיהם מי שאשמה בקריסת המגעים היא ישראל - ואך ורק היא - כך לפחות על פי דיווח בעיתון האמריקני " The Washington Free Beacon".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בעיתון, המזוהה עם הפלג השמרני במדינה, במהלך בילוי של השליח האמריקני למזרח התיכון, מרטין אינדיק, בבר יוקרתי בבירה בחברת כמה מיועציו - הוא דיבר על כישלון שיחות המשא ומתן, האשים בכך רק את ישראל ועשה זאת תוך שימוש בביטויים חריפים במיוחד.
אדם שנכח בבר של מלון ריץ' קרלטון ששום זיהה את אינדיק, שמע אותו מגנה את ישראל ומטיל עליה את מלוא האחריות על כישלון השיחות - והוא זה שהעביר את המידע ה"מפליל" לעיתון.

לכישלון השיחות יש רק אחראית אחת? (רויטרס)


"הטון היה מרושע", סיפר. "במשך 30 דקות בהן שוחחו אינדיק ועמיתיו, אף אחד מבין יושבי השולחן לא הזכיר אפילו מעשה שלילי אחד שעשו הפלסטינים", הוסיף ואמר כי "לא הייתה להם טיפת ביקורת עצמית". לדבריו, "הצוות של אינדיק כל כך התענג על הביקורת שהוא השמיע כלפי ישראל בדבריו, מה שהביא אותם לצחוק רם".

החבורה שישבה סביב השולחן ושתתה "הפיקה הנאה רבה מהדברים שהטיח אינדיק בישראל", כך לפי המקור. "הדברים שאמר בפומבי והיו נחשבים לחמורים, היו כאין וכאפס לעומת מה שנאמר בפרטיות סביב השולחן", דווח בעיתון. עוד דווח כי בדבריו, הפנה אינדיק אצבע מאשימה לעבר השר בנט ובכירים נוספים בממשלה, שעודדו בנייה בהתנחלויות - מה שהביא לכישלון השיחות.

בתגובה לפרסום, מיהרה מחלקת המדינה האמריקנית להכחיש את הדיווח: "מה שקראתם הוא לא נכון ובפירוש לא קרה", מסרה מארי הארף, דוברת מחלקת המדינה, לעיתונאים. "אינדיק חזר מנאום בוועידת המזרח הקרוב, שוחח כמה דקות עם חברי צוותו ולא אמר מילה אחת על ישראל", הבהירה.

 דיווח: גם אובמה האשים את ישראל בכישלון השיחות

לקולות שהשמיע לכאורה אינדיק, הצטרף אמש לא פחות מנשיא ארה"ב, ברק אובמה - כך על פי ה"ניו יורק טיימס". גורם בכיר בבית הלבן צוטט בעיתון באומרו כי הנשיא אובמה הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל בכך שהיא זו שהכשילה את המשא ומתן בשל הבנייה בהתנחלויות: "בכל פעם שהגענו לצומת במשא ומתן - ישראל הודיעה על בנייה ובעצם 'תקעה מקל' בגלגלי השיחות'".

גם הוא מאשים את ישראל? אובמה (AP)

למרות הדברים הקשים לכאורה, אמש (ו') נועד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם השרה ציפי לבני בלונדון - לראשונה אחרי קריסת השיחות עם הפלסטינים. גורמים אמריקניים רשמיים אישרו את דבר הפגישה בין השניים והדגישו כי הפגישה לא תוכננה מראש וכי הוחלט לנצל את העובדה ששני האישים נמצאים בלונדון למטרות שונות.

בהמשך, נועדה לבני לראשונה גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, שנכח אף הוא בעיר. על פי גורמים שונים בירושלים, ראש הממשלה נתניהו ששמע על הפגישה הביע זעם על כך שהתקיימה. מקורות אחרים מסרו כי ידע על הפגישה מראש ואישר את דבר קיומה.

נועדו בלונדון. לבני ואבו מאזן (פלאש 90, עמוס בן גרשום)

אתמול נועד קרי בלונדון גם עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "קרי שב והדגיש שעל הממשלה הפלסטינית להכיר בישראל, להתחייב להפסקת האלימות ולעמוד בהסכמים קודמים", מסר גורם אמריקני רשמי. "קרי קרא לשני הצדדים להימנע מצעדים שלא יועילו למצב".