הייגל מבהיר: "לא מכיר עדויות על ריגול ישראל"

שר ההגנה האמריקני התייחס לפרסומים האחרונים ב"ניוזוויק" ולפיהם ישראל נוהגת לרגל אחר בכירים אמריקנים. "איני מכיר כל עובדה שתתמוך בדיווח", אמר. בתדרוך עיתונים משותף בתל אביב הבהיר גם שר הביטחון יעלון: "איני מרשה בשום פנים ואופן לרגל בארצות הברית"

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הגיב היום (ה') לראשונה לפרסומים בארצות הברית ולפיהם ריגלה ישראל אחרי בכירים אמריקנים. במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון יעלון אמר הייגל: "שמעתי על הדיווח ואיני מכיר כל עובדה שתתמוך בו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך תדרוך לעיתונאים שקיימו יעלון והייגל בתל אביב, הכחיש גם שר הביטחון את הדיווחים האחרונים בניוזוויק. "כראש אמ"ן לשעבר, לא הורשיתי בשום פנים ואופן לרגל בארצות הברית", אמר יעלון. "כשר הביטחון, איני מרשה בשום אופן לרגל בארצות הברית".

השרים הייגל ויעלון סירבו להרחיב בנוגע לפרסומים היום, ולפיהם ארצות הברית מנעה מישראל למכור את מערכת "שרביט קסמים" הישראלית לפולין בתמורה ל-13 מיליארד דולרים. עם זאת, יעלון הודה להייגל על מחויבותה של ארצות הברית לביטחון ישראל.

"הפרסום על הריגול - השמצה זדונית"

בשבועיים האחרונים פורסמו שתי כתבות נרחבות בעיתון ניוזוויק, ובהן נטען כי ישראל מרגלת באופן בלתי פוסק אחר בכירים אמריקניים. באחד הפרסומים אף נטען כי אנשי שירות הביטחון התחבאו בתוך תעלות האוורור של מלון המלך דוד בירושלים בזמן שסגן נשיא ארצות הברית דאז, אל גור, שהה במקום.

בישראל הכחישו את הדיווחים נמרצות. שר החוץ אביגדור ליברמן טען כי הפרסום הוא "השמצה זדונית" שנועדה להזיק ליחסים בין שתי המדינות. בתחילת השבוע התייחס גם השר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין יובל שטייניץ לפרסומים ורמז כי גורמים עלומים מנסים לפגוע ביחסים בין שתי בנות הברית.

לדברי שטייניץ, "מתקבל הרושם שמישהו מנסה לחבל בשיתוף הפעולה המודיעיני המעולה בין ארצות הברית לישראל. בכל פגישותיי עם ראשי מערכת המודיעין האמריקאית, ועם הדרג המדיני הממונה עליהם, לא שמעתי טענה אחת על ריגול ישראלי בארצות הברית, אלא רק שבחים על שיתוף הפעולה המודיעיני היוצא מן הכלל".