נתניהו על הקיפאון המדיני: "בוחן כיוונים נוספים"

ראש הממשלה התראיין לתקשורת היפנית והביע דאגה מהקיפאון המדיני, שעלול להוביל למדינה דו-לאומית. במקביל, קרי ואבו מאזן נפגשו לראשונה מאז הפסקת השיחות המדיניות, וקרי הבהיר כי "הדלת לשלום נותרת פתוחה"

מודאג מהמצב הנוכחי. נתניהו (חדשות 2)

נתניהו נגד הקיפאון המדיני: בריאיון שהעניק ראש הממשלה אתמול (ד') לעיתון היפני Mainichi Shimbun בעת ביקורו, הבהיר נתניהו כי המצב הנוכחי "לא רצוי", ולכן הוא פועל עם חברי ממשלתו לגיבוש דרכי פעולה מדיניות אחרות. "אני לא חושב שהסטטוס-קוו הוא רצוי, ואני דן עם חברי הקואליציה שלי ועם גורמים אחרים כדי לבחון אלטרנטיבות נוספות", הוסיף נתניהו, שהדגיש כי המצב הנוכחי עלול להוביל למדינה דו-לאומית. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו אמר כי עד לחתימת הסכם הפיוס בין החמאס לפתח, "חשבנו שהם מוכנים לקבל את קיומה של מדינת ישראל". ראש הממשלה הסביר כי "אחדות לאומית למען שלום היא טובה, אך ברית עם חמאס, שקורא בפומבי להשמדתנו ומפעיל טרור היא רעה, ולא מקרבת אותנו לשלום".

ראש הממשלה סירב להתייחס לנושא שרטוט הגבולות או הקפאת הבנייה, והבהיר כי "זה לא רעיון טוב להציב תנאים מוקדמים מלבד אחד - שהפרטנר שלך לא ירצה להשמיד אותך. זו דרישה הגיונית". נתניהו הביעה תקווה כי בקרוב יתחדשו השיחות, כשאבו מאזן יבחר בדרך השלום: "אני לא חושב שעלינו לוותר על התקווה. אני לא רוצה מדינה דו-לאומית, אבל אני גם לא רוצה מדינת טרור אירנית לידינו". לדבריו, שאלת ההכרה בישראל היא המכשול ולא "השטחים או ההתנחלויות".

אבו מאזן וקרי, ארכיון (רויטרס)

קרי ואבו מאזן נפגשו

"בעשרים השנים האחרונות, לא נבנתה אף התנחלות חדשה. הדבר היחיד שבוצע הוא תוספות בנייה לקהילות הקיימות, ורוב האוכלוסייה היהודית מרוכזת בפרברים של תל אביב וירושלים, בשטח קטן", הוסיף נתניהו, שטען בניגוד לדברי המראיין כי ההתנחלויות אינן מכשול משמעותי בדרך להשגת הסכם. כאשר נשאל איך יגיב אם החמאס יסכים לתנאי הקוורטט, אמר ראש הממשלה: "זו תהיה סיטואציה שונה לגמרי, אבל לצערי אני לא רואה את זה קורה. הם מאוד אידיאולוגיים, מיליטנטים וקיצונים, ולא מפגינים שינוי בעמדותיהם". 

אמש (ד') נפגשו מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ויושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לדיון של מספר שעות, לראשונה מאז הופסקו שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. במהלך הפגישה הדגיש קרי כי "הדלת לשלום נותרת פתוחה", כפי שהגדיר זאת. עם זאת, הבהירו במחלקת המדינה, האחריות לנקיטת הצעדים המתאימים לחידוש השיחות נותרת על כתפיהם של הצדדים. גורם בכיר מסר כי קרי קרא לישראלים ולפלסטינים "להימנע מצעדים שאינם תורמים" למגעים.

בנוסף עדכן אבו מאזן את קרי בהתפתחויות הפוליטיות ברשות הפלסטינית ובלוח הזמנים להקמת המדינה הפלסטינית. קרי הודה לאבו מאזן על "מחויבותו הפומבית" להכיר בישראל ולהתחייב לפעול בדרכים לא-אלימות.