נתניהו: בארה"ב מבינים כעת למה ההסכם הזה רע

אחרי הנאום בקונגרס והביקורת, רה"מ חזר ארצה והדגיש כי הציע בדבריו חלופה מעשית להסכם המתגבש עם אירן: "בעולם שמעו את מה שיש לישראל לומר". גורם בכיר בפמלייה תקף את אובמה: "הממשל נחוש להעביר הסכם שהוא שגיאה הסטורית"‎

נתניהו בנתב"ג, ארכיון (לע"מ)

פחות מיממה לאחר נאומו מעורר המחלוקת בפני הקונגרס האמריקני, נחת הבוקר (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בנמל התעופה בן גוריון כשהוא מעודד מהתגובות שקיבל לביקורו. "אני שב לישראל בידיעה שברחבי העולם שמעו רבים את מה שיש לישראל לומר מול ההסכם הרע שמתגבש עם אירן", אמר נתניהו עם נחיתתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שחלק ניכר מהנציגים הדמוקרטים החרימו את הנאום מאחר שלא תואם מראש עם ממשל אובמה, טען נתניהו כי זכה למחמאות מכל קצוות הקשת הפוליטית האמריקנית: "התגובות שקיבלתי, הן מדמוקרטים והן מרפובליקנים, היו מעודדות מאד. התרשמתי שהם מבינים טוב יותר מדוע העסקה הזאת רעה, ומהי החלופה הנכונה לעסקה הזאת".

נתניהו בקונגרס, אמש (רויטרס)

הנשיא האמריקני ברק אובמה שלא נכח בנאום, טען כי על פי תמלול דבריו של נתניהו לא מצא כל חדש בדבריו. ראש הממשלה הישראלי טען מנגד כי הציע חלופה מעשית להסכם המתגבש: "כזאת שמצד אחד תאריך לשנים את משך הזמן שייקח לאירן לפרוץ לנשק גרעיני אם תחליט להפר את ההסכם, באמצעות מגבלות תקיפות יותר".

גורם בכיר בפמלייתו של ראש הממשלה אמר לאחר הנאום כי "נתניהו היה מצונן וצרוד, זה קורה לו כמעט תמיד ברגעים גורליים, הוא משוכנע שזה היה אחד מהם". עוד הוסיף כי "הממשל האמריקני נחוש להעביר הסכם שהוא שגיאה היסטורית, שגיאה שנוגעת לקיום העם היהודי וראש הממשלה אמר זאת בצורה הכי עניינית, נחושה וישירה כי הוא פשוט מרגיש שהוא חייב לומר זאת".

נתניהו לאחר נאומו, אמש (רויטרס)

בסביבתו של ראש הממשלה משוכנעים כי הטענות על קרע עמוק עם האמריקנים הופרכו בזכות התמיכה היחסית שלה זכה נתניהו מהציבור בארה"ב, בעיקר בנושא הגרעין האירני. הגורם הישראלי דחה את טענות הנשיא אובמה: "היה חדש בנאום - הקישור להתנהגות האירנית, להמשך פיתוח הטילים והקריאות להשמדת ישראל, אלו כלים מדידים שהציבור האמריקני ישראל את עצמו לגביהם".

מקורבי נתניהו דחו גם את הדברים שהעלו גורמים אמריקנים, לפיהם קרא ראש הממשלה לשינוי המשטר באירן. "זה פשוט שטויות, מה הקשר?", תקפו היום בסביבתו. "זה קשור לעיסוק של אירן בטרור, הם בעצמם יודעים את זה, אז למה לא להציג להם את זה ולתבוע מאירן לשנות את מעשיהם".

עוד הוסיפו כי נתניהו קרא לא לוותר לאירן ולהקשיח עמדות. "לא לחשוש מהתנגדות והתמודדות מתוך הבנה שאירן על הקשים וצריכה הסכם יותר ממה שארה"ב רוצה וצריכה. האירנים לא מרגישים את המסר הזה בתוך חדר המשא ומתן וזו שגיאה מהותית".