אירן על הנאום: נתניהו מוליך את העולם שולל

בטהרן הגיבו בזלזול להופעת רה"מ בקונגרס האמריקני. דוברת משרד החוץ כינתה את הנאום "אירנופוביה משעממת שלא מחדשת דבר" ואמרה שמדובר ב"הונאה ותעמולת בחירות". שגריר אירן בארה"ב: "נתניהו משמיע איומי סרק וטענות מופרכות"

הפגנות נגד ישראל בטהרן, ארכיון

"הנאום מלא הפאניקה היה מסך עשן": באירן סירבו להתרגש מנאומו של נתניהו בקונגרס, אותו כינו "משעמם". מערך ההסברה של הרפובליקה האסלאמית הגיב לאזהרות שהשמיע ראש הממשלה מפני ההסכם באמרו כי נתניהו "מפיץ הפחדות כבר עשרות שנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דוברת משרד החוץ האירני, מרזייח אפקם, גינתה את נאומו של נתניהו בקונגרס וכינתה את הדברים "מאמץ תעמולה לקראת הבחירות". הדוברת הוסיפה כי הנאום היה "הצגת הונאה וחלק מהקמפיין של הקיצונים מתל אביב". בתקשורת האירנית הדגישו כי 50 נציגים דמוקרטים החרימו את הנאום, וציינו בשמחה את הביקורת של אובמה לפיה "אין דבר חדש" בנאום.

לדבריה, דעת העולם לא מתייחסת ל"משטר רוצח-הילדים" של ישראל. "נתניהו שיקר כל הזמן לגבי מטרות תכנית הגרעין האירנית למטרות שלום", הדגישה אפקם. "נאומו הדגיש את החולשה והבידוד הניכר של הקיצונים, גם בקרב תומכיהם". משרד החוץ כינה את נאומו של נתניהו כ"אירנופוביה משעממת שלא מחדשת דבר", והדגיש כי השיחות מתקדמות ואירן נחושה "לפתור את המשבר המדומה הזה".

"נתניהו ממשיך לעוות ולהוליך שולל"

שגריר אירן לאו"ם, גולמאלי קושרו, מתח גם הוא ביקורת חריפה על דברי נתניהו. בטור דעה שפרסם ב"ניו יורק טיימס" ניסה השגריר להפריך את טענות נתניהו: "כל התחזיות של נתניהו על הקרבה של אירן לפצצה גרעינית הוכחו כלא נכונות. הוא פועל מתוך פאניקה וחושש לאבד את ההצדקה לתקיפת אירן".

נאום נתניהו בקונגרס, אתמול (רויטרס)

קושרו ציין כי כבר בשנות ה-90 נקט נתניהו ב"רטוריקה של הפחדות" כשהזהיר שניו יורק תהיה בטווח הטילים האירנים תוך שנים ספורות. "ב-1992 הוא הזהיר מפצצה תוך חמש שנים וב-2012, במהלך נאומו באו"ם, הוא הזהיר שאירן תשיג פצצה בתוך שנה. בדבריו הוא למעשה סתר את עמדת המוסד הישראלי".

השגריר הדגיש כי גם מסמכי סבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית) סותרים את הטענה לייצור נשק גרעיני, ולמרות זאת נתניהו ממשיך "להעצים ולעוות" את תמונת המצב לדבריו כדי להוליך שולל את העולם. קושרו הוסיף כי השפעת הסנקציות הכלכליות הייתה פחותה מכפי שטען נתניהו, וציין את עמידת אירן "בכל מחויבותיה בהסכם הביניים".

"לדעתנו נתניהו משמיע את איומי הסרק והטענות המופרכות כדי לשרת את מטרותיו הפוליטיות וליצור 'מסך עשן' כדי לדחוק את הנושא הפלסטיני לשוליים", הוסיף השגריר, שכינה את עמדת נתניהו "צביעות". "הממשלה שבנתה מאגר של נשק גרעיני ודחתה קריאות לפירוז עושה עניין גדול מאירן, שלא פלשה לאף מדינה".