לא מוותר: קרי ייפגש עם אבו מאזן בניסיון לחדש המו"מ

לאחר שבחודש שעבר הופסקו המגעים המדיניים, יש מי שלא אומר נואש: מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה שמזכיר המדינה קרי ייפגש מחרתיים עם אבו מאזן בלונדון וידון עמו בניסיונות לחדש את המו"מ. בסוף השבוע האשים השליח מרטין אינדיק את ישראל והפלסטינים בפיצוץ השיחות

ייפגשו בניסיון להגיע להבנות. קרי ואבו מא (רויטרס)

המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים הופסק, אבל גם לאחר המאמצים הכושלים להארכתו, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עדיין לא אומר נואש: הלילה (ג') נודע כי קרי צפוי להיפגש השבוע עם יו"ר הרשות הפלסטינית, בניסיון לחדש את המגעים שהוקפאו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה הלילה כי קרי ייפגש מחרתיים בלונדון עם אבו מאזן, וידון עמו באפשרויות השונות לקראת חידוש אפשרי של השיחות עם ישראל, שהופסקו בחודש שעבר לאחר שחלפו תשעת החודשים שהוקצבו לשלב הראשוני של המגעים ללא התקדמות משמעותית.

במחלקת המדינה הכחישו אתמול את דבר המפגש הצפוי, אולם במהלך הלילה הודיעו רשמית כי המפגש בין השניים אכן יתקיים ביום חמישי הקרוב.

הגורמים לכישלון המגעים: הבנייה בהתנחלויות והפיוס עם חמאס

בסוף השבוע האחרון, מתחו גורמים ישראלים ביקורת חריפה על שליחו של קרי, מרטין אינדיק, שהאשים גם את ישראל בכישלון המשא ומתן. "רגע לפני שהוא חוזר למכון שלו הוא מאשים אחרים, אבל לא לוקח אחריות למצב", תקפו הגורמים. "קשה להצביע על תרומה שלו לתהליך ולמרות שדרש להיות נוכח בכל פגישה, היעדרותו יכלה להועיל".

לדברי הגורמים, "אינדיק ידע על היקף הבנייה, ידע שזה הבסיס למשא ומתן ולמרות זאת לא הצליח לגייס את הגמישות הישראלית לטובת השגת גמישות פלסטינית. זו הסיבה שאבו מאזן הרגיש בנוח להשיב בשלילה לכל דבר".במה שנראה כשיחת סיכום, אינדיק הטיל את האשמה על שני הצדדים - ורמז כי קיים פער בין מה שראש הממשלה נתניהו אומר למה שקורה בפועל. "בנייה בהתנחלות תוך כדי משא ומתן לא רק פוגעת באמון הפלסטיני בכנות התהליך, אלא גם חותרת תחת עתידה של ישראל כמדינה יהודית", הזהיר אינדיק.

עם זאת, גם על אבו מאזן מתח אינדיק ביקורת. "הצעד האחרון שהוביל להשעיית המשא ומתן היה הסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח", ציין. הוא לא הזכיר את הבוס שלו, מזכיר המדינה ג'ון קרי, אלא תלה את הכישלון ב"התחמקות המנהיגים מהכרעות", כהגדרתו. "אם רק ארצות הברית מבינה את דחיפות העניין, המשא ומתן ייכשל", הדגיש אינדיק.