ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין: "ישראל לא מרגלת בארה"ב"

על רקע הפרסום בארה"ב לפיו ריגלה ישראל אחר בכירים אמריקניים בהם גם סגן הנשיא אל גור, דוחה ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין את הטענות ומדגיש: "אלה האשמות הזויות, כל קודמיי מאז פולארד יגידו זאת"

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל') עמוס ידלין, מתייחס בריאיון לרינה מצליח בפגוש את העיתונות לפרסומים בארה"ב לפיהם ישראל ריגלה אחר בכירים אמריקניים, ודוחה אותם מכל וכל. "אלה האשמות הזויות", הדגיש ידלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושב שאין שום ביסוס לטענות הללו, ישראל לא מרגלת בארה"ב. אני אומר זאת כראש אמ"ן לשעבר, וכל קודמיי מאז פולארד יגידו זאת, וכך גם ראשי המוסד", הבהיר ידלין. "מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר, אמר לי את הדברים בצורה ברורה - אין ריגול ישראלי בארה"ב".

דבריו של ידלין מגיעים שעות לאחר שהמגזין "ניוזוויק" פרסם כתבה נוספת המפקפקת בשיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות, שבה אף נטען כי סוכן ישראלי ניסה להאזין לסגן הנשיא האמריקני לשעבר אל גור במהלך ביקורו בישראל, תוך שהוא ממתין לו בתעלת האוורור בחדר המלון.

לדברי ראש אמ"ן לשעבר, "אלה האשמות שווא הזויות. ניוזוויק מסתמך על עדויות עלומות עם סיפורים היסטוריים ממלחמת העצמאות. הסיפור האחרון על התחבאות בצינור האוורור זה סיפור שנשמע כמו מלפני 50 שנה, מערכות המודיעין של היום לא דומות לזה".

"כל ראש ממשלה אומר בפגישה הראשונה שלו עם ראש המודיעין שיש חוק אחד - ישראל לא מרגלת בארה"ב", הוסיף ידלין, וקרא לעמיתיו האמריקניים לצאת נגד הטענות ולהגיד באופן פומבי כי אין להן כל בסיס. "צריך להגיד לעולם על התועלת שהאמריקניים רואים משיתוף הפעולה עם רשויות המודיעין בישראל, הם מקבלים מאיתנו מידע יוצא מהכלל".

שטייניץ: "מישהו מנסה לחבל בשיתוף הפעולה"

אל הדברים מצטרף גם השר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין יובל שטייניץ, שהגיב לראשונה לפרסומים ורמז כי גורמים עלומים מנסים לפגוע ביחסים החמים בין שתי הידידות הקרובות. "מתקבל הרושם שמישהו מנסה לחבל בשיתוף הפעולה המודיעיני המעולה בין ארצות הברית לישראל", טען שטייניץ.

לדברי השר, "בכל פגישותיי עם ראשי מערכת המודיעין האמריקאית, ועם הדרג המדיני הממונה עליהם, לא שמעתי טענה אחת על ריגול ישראלי בארצות הברית, אלא רק שבחים על שיתוף הפעולה המודיעיני היוצא מן הכלל".

שטייניץ, שצפוי להיפגש בשבוע הקרוב עם בכירים אמריקניים הבהיר כי בכוונתו לפעול על מנת שהפרסומים לא יפגעו בשיתוף הפעולה בין המדינות. "ביום שלישי הקרוב אפגש עם ראש ועדת המודיעין בסנאט ואעמוד על הצורך בהדיפת פרסומים כוזבים מסוג זה", הדגיש שטייניץ.