רייס: "מחוייבות ארה"ב לישראל – יצוקה מברזל"

לאחר ההאשמות נגד ישראל מצדו של השליח למו"מ אינדיק, הבהירה היועצת לביטחון לאומי של אובמה סוזן רייס את חשיבות הקשר בין המדינות. "כל דולר שמושקע בביטחון ישראל נועד להגן על האינטרסים הרבים ששתי המדינות חולקות", אמרה במהלך ביקור בבסיס פלמחים. רייס זכתה לצפות במפגן יכולות של טיל החץ

על רקע הביקורת החריפה שהטיח בישראל השליח האמריקני מרטין אינדיק, בעקבות קריסת המו"מ, מתייצבת היועצת לביטחון לאומי של אובמה, סוזן רייס, לצד ישראל ומדגישה את חשיבות הקשר בין המדינות. "לא יכול להיות ספק, בשום שלב שהוא, במחויבות של ארה"ב לביטחון ישראל - זו מחויבות יצוקה מברזל ובלתי מתפשרת", הצהירה רייס בביקור בבסיס פלמחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רייס פגשה חיילים וחיילות וזכתה לראות את מחסן טילי החץ ואת הטיל עצמו בפעולה. "כל דולר אמריקני שמושקע בביטחון ישראל נועד להגן על האינטרסים הרבים ששתי המדינות חולקות", הבהירה היועצת של נשיא ארה"ב. "בין אם מדובר בהגנה על אזרחי ישראל מפני טרור הטילים, הגנה על האזור כולו מאיום בליסטי או קידום המחויבות שלנו להגן על החירות והדמוקרטיה".

במהליך ביקורה הונפו בבסיס דגלי ישראל וארה"ב ורייס לחצה את ידו של מפקד מערך ההגנה האווירית תא"ל שחר שוחט.

"מחויבות בלתי מתפשרת" (רויטרס)

דבריה של רייס מגיעים לאחר שהלילה הפנה שליח ארה"ב לשיחות השלום, מרטין אינדיק, אצבע מאשימה לעבר ישראל ואמר כי נקטה צעדים שהובילו לכישלון המגעים. "ההכרזה על התנחלויות חדשות גרמו לנזק חמור לשיחות", אמר אינדיק.

לדבריו, גם הפלסטינים וגם הישראלים נקטו בצעדים לא מועילים שהובילו לכישלון סבב השיחות הנוכחי. עם זאת, אינדיק הדגיש שאם ישראל תמשיך להקים התנחלויות בגדה המערבית, יש סכנה כי היא תהפוך למדינה דו לאומית.

"להכרזות על בנייה בהתנחלויות תוך כדי השיחות הייתה השפעה מזיקה באופן דרמטי עליהן", הבהיר אינדיק. "לא בהכרח המכרזים עצמם היוו את הבעיה, אלא השילוב בין מכרזים לבין תכנון של אלפי יחידות בנייה בכל אחד ממועדי שחרור האסירים".