אינדיק: "ההתנחלויות החדשות גרמו נזק לשיחות המדיניות"

חילופי האשמות לאחר כישלון המו"מ: מרטין אינדיק, השליח האמריקני לאזור טען כי ההכרזות על בנייה בהתנחלויות במקביל לפעימות שחרור האסירים פגעו קשות בשיחות. בהמשך טען אינדיק כי שני הצדדים "נקטו בצעדים לא מועילים"

מזהיר ממדינה דו לאומית. אינדיק (AP)

ארה"ב מאשימה את ישראל בפיצוץ השיחות? מרטין אינדיק, שליח ארצות הברית לשיחות השלום, אמר הלילה (ו') כי "ההכרזה על התנחלויות חדשות גרמו לנזק חמור לשיחות". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אינדיק, שנאם בכנס של מכון וושינגטון, גם הפלסטינים וגם הישראלים נקטו בצעדים לא מועילים שהובילו לכישלון סבב השיחות הנוכחי. עם זאת, אינדיק הדגיש שאם ישראל תמשיך להקים התנחלויות בגדה המערבית, ישנה סכנה כי ישראל תהפוך למדינה דו לאומית.

"להכרזות על בנייה בהתנחלויות תוך כדי השיחות הייתה השפעה מזיקה באופן דרמטי עליהן", הוסיף. אינדיק הבהיר כי "לא בהכרח המכרזים עצמם" היוו את הבעיה, אלא "השילוב בין מכרזים לבין תכנון של אלפי יחידות בנייה בכל אחד ממועדי שחרור האסירים". 

עדיין אופטימי. בלייר (חדשות 2)

בלייר: "יש מטרה משותפת, אבל אין אמון"

בריאיון מיוחד לחדשות 2 הביע שלשום שליח הקוורטט טוני בלייר חשש מכישלון השיחות. "אנחנו חייבים למצוא דרך לחזור למשא ומתן", אמר. "קודם כל עלינו ליצור לפחות יציבות מה במצב הזה, כך שלא תחול הסלמה ולא ניקלע למצב שבו הפלסטינים או הישראלים ינקטו בפעולות מסוימות שידרדרו את המצב אפילו יותר", אמר בלייר.

 

כשנשאל בלייר האם יש סיכוי שחמאס יקבל את עקרונות הקוורטט, לא ענה תשובה חד משמעית. "אינני יודע וזה האתגר שמונח לפתחם", אמר בלייר. "אם רוצים בקיומו של משא ומתן לשלום, את המו"מ הזה חייבים לנהל אנשים שמאמינים בשלום. יש מטרה משותפת, אך מה שאין, לצערי, הן את רמות האמון והאמינות הנחוצות".

 

"ברור שאני מתוסכל ומאוכזב בעקבות האירועים האחרונים אבל מקננת בי אופטימיות בסיסית כי אני לא מסוגל לראות תוצאה הגיונית אחרת למצב הזה. אני חושב שההיגיון מנצח בסופו של דבר", הוסיף בלייר, שהביע תקווה כי המצב לא יסלים לכדי אינתיפאדה נוספת.