שליח הקוורטט בריאיון לחדשות 2: "חייבים למצוא דרך לחזור למו"מ"

ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר התייחס בריאיון מיוחד לכישלון השיחות בין ישראל לפלסטינים והזהיר מפני ההשלכות האפשריות של נתק בין הצדדים. "עלינו ליצור יציבות במצב הזה, כך שלא תחול הסלמה", אמר בלייר. "יש מטרה משותפת לשני הצדדים, אבל אין את רמות האמון והאמינות הנחוצות"

אחרי המשבר בשיחות עם הפלסטינים, מתרבים הקולות הבינלאומיים שמכירים בכך שהגיע זמן לקחת פסק במשא ומתן. בריאיון מיוחד לחדשות 2 הביע שליח הקוורטט טוני בלייר חשש מכישלון השיחות. "אנחנו חייבים למצוא דרך לחזור למשא ומתן", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קודם כל עלינו ליצור לפחות יציבות מה במצב הזה, כך שלא תחול הסלמה ולא ניקלע למצב שבו הפלסטינים או הישראלים ינקטו בפעולות מסוימות שידרדרו את המצב אפילו יותר", אמר בלייר. "אני חושב שבאופן בלתי נמנע נצטרך לעצור עכשיו, בין אם זה מוצא חן בעינינו ובין אם לא, אבל אסור שהעצירה תימשך זמן רב מדי".

כשנשאל בלייר האם יש סיכוי שחמאס יקבל את עקרונות הקוורטט, לא ענה תשובה חד משמעית. "אינני יודע וזה האתגר שמונח לפתחם", אמר בלייר. "אם רוצים בקיומו של משא ומתן לשלום, את המו"מ הזה חייבים לנהל אנשים שמאמינים בשלום".

"מתוסכל ומאוכזב מהאירועים האחרונים"

הגיעו להסכם? פרס ואבו מאזן (AP)
בלייר דחה את הטענה כי בין הצדדים אין בסיס שיוביל לפתרון שתי מדינות וכי יש לבחור באלטרנטיבה כמו צעדים חד צדדיים או הסדר ביניים. "המטרה, בסיס המשותף הוא מדינת פלסטין ריבונית ומדינת ישראל מוגנת. זה הבסיס, אז יש מטרה משותפת", אמר בלייר. "מה שאין, לצערי, הן את רמות האמון והאמינות הנחוצות".

שליח הקוורטט התבקש להתייחס לריאיון שהעניק לחדשות 2 נשיא המדינה שמעון פרס, ובו טען כי היה על סף הסכם עם אבו מאזן - הסכם שנבלם לדבריו על ידי נתניהו לאחר שנטען כי לבלייר היה הסכם טוב יותר. "יש חלקים של הפרשה הזאת שאינם ידועים לי, כמובן. עליי הוטלה המשימה לנסות למצוא הסכם ואת זה ניסיתי לעשות. אשר לכל מיני שיחות אחרות שהתנהלו בין אבו מאזן לבין פרס - אם הם הצליחו להגיע להסכם זה נהדר.

לבסוף נשאל בלייר האם כישלון השיחות בין הצדדים יוביל לאינתיפאדה נוספת. "אני מקווה שלא", אמר בלייר. "אם בוחנים את האינתיפאדה הקודמת, הרי לקח לנו זמן רב לחזור למו"מ. אנשים רבים נהרגו באותה תקופה. ברור שאני מתוסכל ומאוכזב בעקבות האירועים האחרונים אבל מקננת בי אופטימיות בסיסית כי אני לא מסוגל לראות תוצאה הגיונית אחרת למצב הזה. אני חושב שההיגיון מנצח בסופו של דבר".