נתניהו: "ההסכם רע, הוא מבטיח שאירן תשיג פצצה"

רה"מ נאם בקונגרס והזהיר מהוויתורים שבהסכם הגרעין המתגבש: "נמצא אירן מסוכנת יותר ומזרח תיכון שיהפוך לסיוט גרעיני". הוא אמר כי החלופה להסכם, היא הסכם טוב יותר והדגיש: "אם ישראל תצטרך לעמוד לבד היא תעשה זאת, אבל אנחנו לא לבד - ארה"ב לצידנו"

הלחץ הרב שהופעל עליו בארץ ומארה"ב לא עזר: שבועיים בדיוק לפני הבחירות לכנסת ה-20, נאם היום (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני הקונגרס בוושינגטון, במטרה למנוע את ההסכם בין אירן לבין המעצמות.

לחצו כאן לנאומו המלא של נתניהו באנגלית

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו נאם במשך יותר מ-50 דקות, ודבריו הופסקו יותר מ-20 פעמים בעקבות התשואות שנשמעו בקהל. אנשי הקונגרס עמדו על רגליהם וקיבלו את פניו של נתניהו במחיאות כפיים סוערות כבר עם כניסתו לאולם. לאחר דקות ארוכות שבמהלכן עבר בין אנשי הקונגרס ולחץ את ידיהם, הגיע נתניהו לעמדת הנואמים.

נאם בפני קהל אוהד. נתניהו, היום (רויטרס)

"אני מצטער על כך שיש אנשים שמפרשים את הגעתי לכאן כאירוע פוליטי", אמר נתניהו בפתח דבריו. "אני רוצה להודות לרפובליקנים ולדמוקרטים על תמיכתכם המשותפת בישראל".

"הברית יוצאת הדופן בין ארה"ב לישראל תמיד הייתה מעל לפוליטיקה, והיא תמיד תישאר מעל לפוליטיקה כיוון שלארה"ב ולישראל יש גורל משותף של תקווה וערכים", הדגיש נתניהו. "אנחנו מעריכים את כל מה שאובמה עשה למען ישראל. תמיד אהיה אסיר תודה לאובמה על תמיכתו".

"מעריכים את עשייתו למען ישראל". אובמה, א (רויטרס)

"התחמשות אירן - איום על קיום מדינתי"

"הגעתי לפה היום כי כראש ממשלת ישראל אני חש מחויבות עמוקה לדבר אתכם על נושא שעשוי לאיים על קיומה של מדינתי - התחמשותה של אירן בנשק גרעיני", אמר נתניהו כשהחל להתייחס לסוגיית ההסכם בין אירן למעצמות.

"מחר אנחנו חוגגים את פורים ונקרא על יועץ פרסי חזק שזמם להכחיד את העם היהודי ועל אישה יהודיה אמיצה שהצילה את העם היהודי מפני האויבים שלו", ציין נתניהו. "היום העם היהודי שוב תחת ניסיון של אימפריה פרסית להשמיד אותנו".

מעודדת מקרוב. שרה נתניהו, היום (רויטרס)

"המנהיג העליון של אירן חמינאי מפיץ שנאה ואנטישמיות בטוויטר", הוסיף נתניהו. "הוא מצייץ שישראל צריכה להיות מושמדת. חמינאי מצייץ שצריך להשמיד את ישראל, אבל מזכ"ל חיזבאללה נסראללה אמר שאם כל היהודים יהיו מרוכזים זה יחסוך את הצורך לרדוף אחריהם ברחבי העולם. המשטר האירני לא מאיים רק על ישראל, אלא על שלום העולם כולו".

"כדי להבין עד כמה אירן מסוכנת, צריך להבין את אופי המשטר", אמר נתניהו. "מדובר בעם מוכשר שנחשב לאחת האומות המפוארות בהיסטוריה, אך מאז שנת 1979 נשלט העם בידי קיצוניים. אז ניסחו חוקה חדשה באירן והורו למשמרות המהפכה לא רק להגן על הגבולות, אלא גם לייצא החוצה את המטרה העיקרית - ג'יהאד".

"מצייץ שצריך להשמיד את ישראל". חמינאי, א (רויטרס)

"אירן תומכת בטרור בכל רחבי העולם"

נתניהו הוסיף להדגיש את הפערים בין אירן למדינות המערב ואמר: "בין החוקה האמריקנית לחוקה האירנית יש הבדלים רבים. רק לפני שבוע ביצעה אירן תרגיל צבאי של הפצצת דגם של נושאת מטוסים אמריקנית - וזה בשעה שהם נושאים ונותנים עם ארה"ב".

"אירן לא עושה רק תרגילים", הדגיש נתניהו, "היא גם מבצעת פיגועים נגד ארה"ב כמו המצור בשגרירויות בטהרן, הפיגוע בביירות והאחריות של אירן למותם של אלפי חיילים אמריקנים בעירק. אירן תומכת בטרור בכל רחבי העולם".

"לפני שנתיים אמרו לנו לתת הזדמנות לנשיא אירן רוחאני ולשר החוץ האירני זריף, לתת להם הזדמנות להביא שינוי ומתינות", הזכיר נתניהו. "איזה שינוי? איזו מתינות? המשטר תולה עיתונאים והומואים, מוציא להורג אסירים רבים, ולפני שנה השתתף זריף באזכרה של עימאד מורנייה שהרג יותר אמריקנים מאשר אוסמה בן לאדן. המשטר רדיקלי יותר מאי פעם. הוא קורא מוות לאמריקה".

"אירן תומכת בטרור בכל העולם". נתניהו, הי (רויטרס)

"הסכנה: חיבור בין האסלאם הקיצוני לנשק גרעיני"

בשלב הזה של הנאום ציין נתניהו לראשונה גם את שמו של ארגון הטרור הרצחני דאע"ש. "לדאע"ש יש סכיני קצבים ונשק מהצבא האירני", הוא אמר, "אבל לאירן יש טילים ופצצות גרעיניות. הסכנה הגדולה ביותר בימינו היא החיבור בין האסלאם הקיצוני לנשק גרעיני. לנצח את דאע"ש ולתת לאירן נשק גרעיני - זה לנצח בקרב אך לא במלחמה".

"זה בדיוק מה שעלול לקרות אם יתקבל ההסכם שעליו מדברים", הוא הבהיר. "ההסכם לא ימנע מאירן נשק גרעיני. הוא מבטיח שאירן תשיג נשקים כאלו".

בנאומו הגיב במרומז נתניהו לבית הלבן שהזהיר אותו שלא לחשוף את פרטי ההסכם עם אירן. "לא צריך סוכנויות מודיעין כדי להשיג את פרטי ההסכם עם אירן, אפשר למצוא אותם בגוגל", הוא אמר בהומור. "ללא שינוי משמעותי, כל הסכם עם אירן יכלול שני ויתורים עיקריים: לאירן תישאר תשתית גרעינית משמעותית וכל הסעיפים יפוגו בתוך כעשור".

"איזה שינוי? איזו מתינות?". רוחאני, ארכי (רויטרס)

"התיאבון של אירן לאלימות הוא גדול"

"היכולות הגרעיניות של אירן יהיו בלתי מוגבלות", הוסיף נתניהו. "אירן תהיה חופשית לבנות פצצות גרעיניות רבות. התיאבון של אירן לאלימות אגרסיבית הוא גדול. אם ניתן להם את ההסכם, התיאבון רק יגדל. השכנים של אירן יודעים שהיא תהיה אגרסיבית יותר כשהכלכלה שלה תשתחרר מהסנקציות".

"ההסכם לא ישנה את אירן לטובה, אבל את המזרח התיכון הוא ישנה לרעה", הוא טען. "ההסכם ייצור מירוץ חימוש גרעיני באזור המסוכן ביותר בעולם. לא צריך להמר על ביטחון העולם שאירן תשתנה לטובה. צריך להתעקש שההגבלות על תכניתה לא יוסרו כל עוד היא אגרסיבית כלפי העולם".

"על אירן להפסיק את האגרסיביות שלה כלפי שכנותיה במזרח התיכון", דרש נתניהו. "דרישה נוספת היא להפסיק לתמוך בטרור ברחבי העולם ולהפסיק לאיים להשמיד את מדינתי - המדינה היהודית היחידה בעולם".

"התיאבון של אירן לאלימות הוא גדול". נתני (רויטרס)

"אם ישראל תצטרך לעמוד לבד - היא תעמוד"

"אומרים שהאלטרנטיבה היחידה להסכם היא מלחמה, אבל זה לא נכון", טען נתניהו. "האלטרנטיבה ל'לא הסכם' היא 'הסכם הרבה יותר טוב'. הסכם שימנע מאירן נשק גרעיני ויהיה טוב יותר לאנושות כולה".

נתניהו התייחס בנאומו לסופר, ניצול השואה, אלי ויזל שנכח בנאום. "אני מקווה שאוכל להבטיח לוויזל ששיעורי ההסיטוריה נלמדו ושלא נחזור על טעויות העבר", אמר נתניהו. "אני יכול רק להפציר במנהיגי העולם שלא יחזרו עליהן - לא להפקיר את העתיד למען ההווה, לא להתעלם מאלימות תמורת אשליה של שלום".

"אם נצטרך לעמוד לבד - נעמוד". נתניהו, הי (רויטרס)

"הימים שהעם היהודי היה פסיבי מול אויבים שמעוניינים להשמידו - חלפו מן העולם", הבהיר נתניהו ואף רמז על נכונותו להתמודד עם סוגיית הגרעין האירני באופן עצמאי. "אני, כראש הממשלה, יכול להבטיח שאם ישראל תצטרך לעמוד לבד - היא תעמוד. אבל ישראל לא עומדת לבדה, היא יודעת שארה"ב עומדת לצד ישראל".