מקורבי נתניהו: "ביקורו בוושינגטון יצר שיח מוגבר על אירן"

זמן קצר לפני נאומו מעורר המחלוקת בפני הקונגרס, טוענים מקורבי רה"מ כי הצליחו לדחוק את האמריקנים להתחייבויות פומביות בנושא הגרעין. לדבריהם, לבקשת הדמוקרטים, הוציא נתניהו מנאומו חלקים שעלולים "להביך את הנשיא"

"שיח מוגבר סביב אירן" - בזכות הנאום? (רויטרס)

נאומו של נתניהו יצר יותר תועלת מנזק? כך לפחות טוענים היום (שלישי) מקורביו, שעות ספורות לפני נאומו של ראש הממשלה בקונגרס האמריקני. לדבריהם, ביקורו בוושינגטון "יצר שיח מוגבר בנושא העסקה עם אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריהם, בגלל הנאום - הממשל התחייב התחייבויות פומביות. הדמוקרטים פנו לאנשי נתניהו וביקשו שישתדל לא להביך אותם עם אמירות שיחייבו אותם למחוא כפיים נגד הנשיא אובמה. נתניהו הסיר מנאומו כמה שורות כאלו - והבטיח להיות ענייני.

בריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות רויטרס, טען הנשיא האמריקני כי ראש הממשלה טעה כשהתנגד להסכם הביניים, שלמעשה עצר כמעט לחלוטין את ההתקדמות האירנית לעבר הגרעין. על כך אמרו מקורבי נתיהו כי "מדובר היה בהסכם גרוע מאחר וארה"ב ויתרה בו על עיקרון העשרה".

למרות החרם: נאום נתניהו - המופע הכי מבוקש בעיר

מוקדם יותר דווח כי למרות העובדה ש-55 נציגים דמוקרטים הודיעו שבכוונתם להחרים את נאומו השנוי במחלוקת של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס הערב, הביקוש לכרטיסים לנאומו של ראש הממשלה בבית הנבחרים האמריקני הוא גדול במיוחד.

דווקא הניסיונות של הבית הלבן לפגום בנאום הובילו לכך שהוא הפך יותר ויותר מדובר - כך לטענת סנאטורים שונים. "זה הדבר שהכי מדברים עליו בוושינגטון בימים האחרונים, כל הניסיונות לחבל בנאום התפוצצו בפרצוף של הבית הלבן. אנשים רוצים להיות נוכחים בחדר כשהדברים נאמרים, זה הפך לנאום היסטורי", סיפר הסנאטור הרפובליקני לינדזי גראהם ל"ניו יורק טיימס".

"הפך לנאום היסטורי". נתניהו בקונגרס (רויטרס)

במקביל, עשרות נבחרים כבר הודיעו רשמית שייעדרו מנאומו של נתניהו בקונגרס היום. על פי ההערכה, לפחות 60 נציגים יחרימו את הנאום - וחלקם אף יכנסו מסיבת עיתונאים מתחרה במקביל לנאום או זמן קצר לאחר סיומו, על מנת לצמצם את ההשפעה של דברי נתניהו.

אתר MSNBC האמריקני ערך משאל בקרב סנאטורים ונציגים בבית הנבחרים על מנת לברר האם ייעדרו מנאום נתניהו. מלבד ההיעדרות הידועה של אובמה, סגנו ביידן ומזכיר המדינה קרי, לפחות שמונה סנאטורים ו-36 נציגים בבית הנבחרים לא יחלקו כבוד לראש הממשלה.

"ביקשו למחוק אמירות שיביכו את הנשיא" (רויטרס)

שבעה סנאטורים דמוקרטים בכירים - אליזבת' וורן, אל פרנקן, טים קיין, ברייאן שאץ, פטריק ליהי, מרטין היינריך ושלדון וויטהאוס - אישרו כי לא ישתתפו בנאום. גם הסנאטור העצמאי ברני סנדרס, שנחשב לתומך נלהב של ישראל, ייעדר מהקונגרס. 37 נציגים של המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים הודיעו גם הם כי לא ישתתפו, ועל פי ההערכות עשרות עוד מתלבטים בנושא.