גורמים בלשכת רה"מ נגד הנשיא: "אבו-מאזן לא הסכים לשום דבר"

גורמים בלשכת רה"מ תוקפים את דברי הנשיא פרס, שבריאיון לחדשות 2 חשף שהיה קרוב להגיע להסכם עם יו"ר הרשות, אך נתניהו עצר בעדו. "השיטה של אבו-מאזן קבועה - לנקוט עמימות עד שדוחקים אותו, ואז לברוח", אמרו

זמן קצר לאחר פרסום הריאיון עם נשיא המדינה שמעון פרס בחדשות 2, דוחים מקורביו של ראש הממשלה נתניהו את הטענות שהעלה לפיהן כמעט והגיע לסיכום עקרוני עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן לפני כשלוש שנים, סיכום שאותו טירפד לכאורה נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרס חשף בריאיון עם יונית לוי שהיה קרוב להגיע לסיכום עקרוני עם אבו-מאזן לפני שלוש שנים על עקרונות להסדר, עקרונות שבמרכזם שטחי 1967 והכרה פלסטינית במדינה יהודית. "אנחנו הגענו למעשה להבנה כמעט בכל הנקודות, והיינו צריכים לעשות סיכום. ולנתניהו היה הרושם שיש הצעה יותר טובה שהובאה על ידי טוני בלייר", הדגיש הנשיא.

בתגובה לדברים אמרו גורמים בלשכת ראש הממשלה לחדשות 2 כי "אבו-מאזן לא הסכים אז לשום דבר. גם אז הוא רצה רק לקבל בלי לתת תמורה. זאת השיטה שלו - לנקוט עמימות עד שדוחקים אותו, ואז לברוח".

הגורמים בלשכת ראש הממשלה הוסיפו כי "מי שמתחבק עם הטרוריסט חאלד משעל ביום הזיכרון לא רוצה הסדר. ישראל, כך נראה, חוזרת להתבצר".

ברוח לוחמנית דומה נוקט היום גם שר החוץ אביגדור ליברמן, בבית הנשיא. "הגיע הזמן להסיר את המסכה מפניו של מחמוד עבאס, ולומר בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים שהוא מתנגד לשלום באופן עקבי", אמר ליברמן בפני הסגל הדיפלומטי.

פרס בריאיון החג: "נתניהו עצר את השיחות"

בריאיון החג, טען הנשיא פרס כי "אנחנו למעשה הגענו להבנה כמעט בכל הנקודות והיינו צריכים לעשות סיכום. לנתניהו היה רושם שיש הצעה יותר טובה שהובאה על ידי טוני בלייר. אני לא חשבתי כך. הוא אמר: 'תן שלושה-ארבעה ימים ונראה'. אני חשבתי שזה לא עניין של שלושה ימים ואני לא חשבתי שטוני בלייר יכול להביא הצעה טובה יותר משהבאתי אנוכי".

לדברי פרס, יושב ראש הרשות אבו-מאזן הסכים במהלך שיחותיו עמו להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. "הוא צריך להסכים שתהיה מדינה יהודית ואנחנו צריכים להסכים שתהיה מדינה פלסטינית", אמר. "למעשה, שנינו הסכמנו על שני הדברים האלה. שנית, ישנה בעיית הפליטים שתמיד העיקה, שמא חזרתם של הפליטים תערער את היותה של המדינה יהודית. הוא קיבל את הנוסחה הערבית, כלומר שבעיית הפליטים תיפטר באופן צודק ומוסכם".

הנשיא ציין כי במהלך הדיונים, שוחחו הוא ואבו מאזן גם על סוגיית גבולות המדינה הפלסטינית. "הוצאנו מפות מבחינה עקרונית", הבהיר פרס. "במקום לדבר על גבולות 67 דיברנו על הגודל של שטח המדינה ולא על גבולותיה. זה מאפשר חילופי שטחים עם ישויות, הקמת גושי התיישבות וכדומה. לזה הוא הסכים".