פרס לחדשות 2: השגתי הסכם לפני שלוש שנים, נתניהו טרפד

בריאיון מיוחד לרגל יום העצמאות ה-66, התייחס הנשיא לסוגיית המו"מ עם הפלסטינים ולפגישה עם אבו מאזן שהייתה אמורה להתקיים בעמאן: "היינו אמורים להגיע סיכום, אבל לנתניהו היה רושם שיש הצעה יותר טובה של טוני בלייר". על מוסד הנשיאות: "בדמוקרטיה צריך עוד אדם לצד רה"מ כדי לאזן". הריאיון המלא ישודר מחר במהדורה

לכבוד יום העצמאות ורגע לפני שהוא מסיים את תפקידו, העניק נשיא המדינה שמעון פרס ריאיון מיוחד לחדשות 2, שבו הוא מספר כי לפני שלוש שנים כמעט הגיע להסכם עם אבו מאזן, בשליחותו של נתניהו, שברגע האחרון חזר בו. לדבריו, ההסכם כלל גם הכרה במדינה יהודית וסיכום על שטחים ופליטים. הריאיון המלא ישודר מחר (ג') במהדורת מוצאי יום העצמאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הריאיון נשאל פרס על הפגישה החשאית עם אבו מאזן שהייתה אמורה להתקיים בעמאן לפני כשלוש שנים, אך נמנעה ברגע האחרון משום שראש הממשלה נתניהו הורה לו להמתין כמה ימים. "הגענו למעשה להבנה בכמה נקודות", ציין פרס. "היינו אמורים להגיע סיכום, אבל לנתניהו היה רושם שיש הצעה יותר טובה שהובאה על ידי טוני בלייר".

"לא חשבתי שטוני בלייר יכול להביא הצעה טובה כפי שהבאתי אנוכי", המשיך נשיא המדינה. לדבריו, מבחינה עקרונית "הוצאו מפות". "כלומר, במקום לדבר על גבולות '67, דיברנו על גודל השטח ולא על הגבולות. זה היה מאפשר חילופי שטחים, הקמת גושי התיישבות וכדומה".

על היוזמה לביטול מוסד הנשיאות אמר פרס: "המדינה זקוקה לשיווי משקל. אפילו שיש איש אחד טוב, צריך לפחות שניים או שלושה עבור הניואנסים. אני לא חושב שראש ממשלה יכול לעשות את זה - גם אם יהיה הנואם הטוב ביותר".