נאום נתניהו: עשרות נבחרים דמוקרטים יחרימו

נציגים רבים, בהם גם אלו הנחשבים למקורבים לישראל, כבר הודיעו כי ייעדרו מנאומו של נתניהו, וחלקם אף צפויים לכנס מסיבת עיתונאים במקביל לנאום או אחריו על מנת להחליש את עוצמת דברי נתניהו. אובמה: "זו טעות לנאום שבועיים לפני בחירות"

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

שעות לפני הנאום - החרם הדמוקרטי מתרחב: עשרות נבחרים כבר הודיעו רשמית כי ייעדרו מנאומו של נתניהו בקונגרס היום (שלישי), סמוך לשעה 18:00 שעון ישראל. על פי ההערכה, לפחות 60 נציגים יחרימו את הנאום - וחלקם אף ייכנסו מסיבת עיתונאים מתחרה במקביל לנאום או זמן קצר לאחר סיומו, על מנת לצמצם את ההשפעה של דברי נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתר MSNBC האמריקני ערך משאל בקרב סנאטורים ונציגים בבית הנבחרים על מנת לברר האם ייעדרו מנאום נתניהו. מלבד ההיעדרות הידועה של אובמה, סגנו ביידן ומזכיר המדינה קרי, לפחות שמונה סנאטורים ו-36 נציגים בבית הנבחרים לא יחלקו כבוד לראש הממשלה.

שבעה סנאטורים דמוקרטיים בכירים  - אליזבת' וורן, אל פרנקן, טים קיין, ברייאן שאץ, פטריק ליהי, מרטין היינריך ושלדון וויטהאוס – אישרו כי לא ישתתפו בנאום. גם הסנאטור העצמאי ברני סנדרס, שנחשב לתומך נלהב של ישראל, ייעדר מהקונגרס. 37 נציגים של המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים הודיעו גם הם כי לא ישתתפו, ועל פי ההערכות עשרות עוד מתלבטים בנושא.

אובמה בריאיון לרויטרס, אמש (רויטרס)

אובמה על המחלוקת עם נתניהו: "לא נושא אישי"

זמן קצר לאחר נאומו של נתניהו בוועידת איפא"ק, התראיין אובמה לסוכנות הידיעות רויטרס. אובמה התייחס לעיתוי נאומו של ראש הממשלה בפני בית הנבחרים האמריקני ואף טען כי "נתניהו כן בדאגותיו בנוגע לאירן ובהתחשב ברטוריקה של אירן ופעילויות המסוכנות של המשטר באזור, מובן מדוע ישראל מודאגת מאוד". יחד עם זאת, הסביר אובמה כי "כמדיניות אנו חושבים שזו טעות מצד כל ראש ממשלה לדבר שבועיים בלבד לפני הבחירות. זה נראה כאילו אנחנו בוחרים צד. החשש הוא שלא רק שזה מכניס פוליטיקה ליחסים, אלא יוצר בעיה נוספת שכן נושא הנאום שלו הוא כזה שיש בו מחלוקות עם הממשל האמריקני".

באשר ליחסיו עם נתניהו, אובמה הדגיש כי אין משבר: "אנחנו עובדים יחד במגוון נושאים כבר עכשיו", ציין. "הסיבה היחידה שאיננו נפגשים היא בגלל הסמיכות לבחירות. נפגשתי איתו יותר מאשר עם כל מנהיג אחר בעולם. זה לא נושא אישי. חשוב שכל מדינה תכיר בכך שלארצות הברית יש מדיניות ושהכל צריך לעבור דרך הממשל. אני חושב שמדיניות ישראל הייתה הסחת דעת אבל אנחנו מתקדמים והעולם כולו דורש שאירן תוכיח כי אינה מנסה להגיע לנשק גרעיני"

"חשיפת ההסכם - בגידה באמון האמריקני"

מוקדם יותר הזהיר דובר הבית הלבן בתדרוך לעיתונאים כי "חשיפת פרטים על ההסכם עם אירן תהווה בגידה באמון בינינו, גם אם ישראל תטען שהשיגה את המידע ממקורות אחרים".

גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שיגר מוקדם יותר איום מרומז לנתניהו. "אנו מודאגים מדיווחים לפיהם פרטים ספציפיים מהמגעים עם אירן יידונו בפומבי בימים הקרובים", אמר. "הדבר יקשה עלינו להגיע לעסקה טובה - מטרה שישראל אומרת שהיא חולקת עמנו".